Müfettiş ve Uzman Maaşları 2019 Ne Kadar?

Müfettiş ve Uzman Maaşları 2019 Ne Kadar? Devlet memuru müfettiş ve uzman personeller ne kadar maaş alıyor? Uzman ve müfettişler 2019 yılında ne kadar aylık alıyor?

11.07.2019
A+
A-

Türkiye’de devlet memuru veya kamu personeli olarak binlerce kişi çalışmaktadır. Ayrıca binlerce üniversite öğrencisi, binlerce üniversite mezunu da memur olma hayalleri kurmaktadır. Özellikle kariyer meslekleri arasında gösterilen A grubu memurluklara talep oldukça yoğundur. Özellikle devlette müfettiş ve uzman memur olarak çalışan devlet memurları oldukça göz önündedir. Sayıları birkaç binle ifade edilecek bu memurlar oldukça saygı duyulan bir iş yürütürler. Devlet memurları arasında yüksek maaşları ile öne çıkan bu personellerle ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Müfettiş ve uzmanların ne olduğu, ne iş yaptığı, ne kadar maaş aldığı sorulmaktadır. İşte müfettiş ve uzman memurlarla ilgili tüm merak edilenler…

Müfettiş Nedir? Ne İş Yapar?

Müfettiş devletteki en önemli pozisyonlardan biridir. Cumhurbaşkanlığında, TBMM’de, bakanlıklarda ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında müfettiş olarak çalışan personeller bulunmaktadır. Sayıları oldukça kısıtlı olan bu personeller oldukça kritik görevler üstlenirler. “Müfettiş” kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Denetmen, denetleyici anlamına gelir. Müfettişler görev tanımlarına bağlı kalarak denetleme görevini icra eder. Açılan soruşturmaları yürütür ve sonuçlandırır. Yolsuzluklarla, haksızlıklarla mücadele ederler. Doğrulama ve teyit yaparlar. Bilirkişiye başvururlar gerekirse. Rapor hazırlayarak bir üst merciiye sunarlar.

Uzman Memur Nedir? Ne İş Yapar?

Uzman yardımcısı olarak mesleğe başlayan ve daha sonra gereklilikleri yerine getirerek uzmanlığını alan kişilere uzman memur denir. Uzman memurlar alanlarında uzmanlaşmış, yeterliliklerini ispatlamış kişilerdir. Kariyer meslekleri içerisinde yer alan bu personeller bulundukları kurum ve kuruluşlarda saygı gören konumlardadır. Bürokrasinin içerisinde önemli bir yer tutan uzman memurlar kariyerlerinde yükselme potansiyeli olan kişilerdir. Bu memurlar çalıştıkları kurumve kuruluşta belirli bir takvim içerisinde çalışırlar. İnceleme araştırma ve sunum çalışmaları yürütürler. Personellerin eğitimi ve düzeniyle ilgili çalışma yürütürler, rapor hazırlarlar. Kurum içi ve kurum dışı çalışmalar yürütürler. Denetleme ve inceleme programlarına katılırlar. Personellerine ilişkin bilgi toplarlar, personelleri yönetirler ve yönlendirirler.

Müfettiş ve Uzman Çalışma Şartları ve Saatleri

Müfettiş ve uzman memurlar genellikle kapalı ortamda çalışırlar. Büro, ofis ortamında çalışan bu personellerin çalışma şartları oldukça iyidir. Her türlü teknolojik ve sosyal imkanlardan faydalanabilirler. Ancak gerekli olması takdirde şehir dışı ve ülke dışı seyahat ederler. Ayrıca görevleri gereğince seyahatlari uzun sürebilir. Araştırma, inceleme ve denetleme görevlerini yerine getirirler. Farklı kadro ve unvandaki personellerle iletişim kurarlar. Personellerin çalışma saatleri tıpkı diğer memurlar gibi sabah 09.00 akşam 17.00 esasına göredir. Ancak işlerin yoğun olduğu dönemlerde gece geç saatlere kadar çalışabilirler.

Müfettiş ve Uzman Maaşları 2019

Devlette kariyer mesleklerinde çalışan memurların Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme gereği ve enflasyon farkının yansıtılmasıyla maaşları artmaktadır. Bu kapsamda Temmuz 2019 itibariyle müfettiş ve uzman memurların maaşlarında artış yaşanmıştır. Ayrıca 1-14 Temmuz arası dönemde ödenmeyen fark da maaşlara yansıtılır. Bu noktada devlette görevli binlerce müfettiş ve uzman memur maaşlarının Temmuz 2019 itibariyle ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bu noktada devreye giren birkaç unsur vardır. Personellerin vergi dilimleri, deneyimleri, kıdem ve dereceleri, çalıştıkları kurumlar, aile yardımı, eğitim durumu, asgari geçim indirimi gibi faktörlere göre personellerin maaşları değişebilmektedir. Peki müfettiş ve uzman maaşları 2019 ne kadar?

9/1 kıdem ve derecesinde meslekte yeni uzman ve müfettişler %15 vergi diliminde 5 bin 900 TL, %20 vergi diliminde 5 bin 700 TL civarında maaş alır.

6/3 kıdem ve derecesindeki 5 yıl deneyimli personeller %15 vergi diliminde 7 bin 15 TL civarında, %20 vergi diliminde 6 bin 775 TL civarında ücret alırlar.

4/2 derecesindeki 10 yıl deneyimli personeller %15 vergi diliminde 7 bin 500 TL, %20 vergi diliminde 7 bin 225 TL civarında maaş alırlar.

2/1 derecesindeki 15 yıl deneyimli personeller %15 vergi diliminde 8 bin 270 TL, %20 vergi diliminde 7 bin 985 TL civarında maaş alır.

1/3 derecesindeki 20 yıl deneyimli müfettiş ve uzmanlar %15 vergi diliminde 8 bin 725 TL civarında, %20 vergi diliminde 8 bin 430 TL civarında maaş alır.

1/4 derecesindeki 25 yıl deneyimli personeller %15 vergi diliminde 8 bin 730 TL, %20 vergi diliminde 8 bin 430 TL civarında maaş alırlar.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

mufettis uzman maasuzman mufettis maasi

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.