Taban Puanları

DGS Bilgisayar Enformatik 2019 Taban Puanları

Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan, 2 yıllık öğrenim süresi olan önlisans bölümü mezunu adayların girerek 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmasını sağlayacak puan türlerini almasını sağlayan sınavı düzenleyen, yürütmesini yapan, hazırlayan devlet kurumudur. Bu kurum sadece sınavı değil bu sınav sonrası yerleştirmeleri yapan ve yerleştirmelerin neye göre yapılacağını belirleyen kılavuzları düzenleyen ve yayımlayan bir kurumdur. Kılavuzlarda bölümlerin tercih edilirken kaç puan ile tercih edilebileceğini gösteren listeleri de yine bu kurum, kılavuzu yayımladığı seneden önce yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlar üzerinden derlemektedir.

2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkmış taban puan rakamları tam da bu yöntem ile 2019 DGS tercih kılavuzlarına bölümlerin tercih edilebileceği taban puanlar olarak eklenecektir ve bizler de bu mantık ile bütün bölümlere ait taban puanları sizin için toparlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BİLGİSAYAR-ENFORMATİK TABAN PUANLARI 2019

2018 yılı için dikey geçiş sınavı ile girilebilecek bilgisayar enformatik kontenjanları 4 olarak belirlenmişti, 2019 DGS bilgisayar enformatik kontenjanları da bizce bu civarda olacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleştirme sonucu ortaya çıkan DGS bilgisayar enformatik puanları incelendiğinde ise en küçük ve bilinen puan ile yerleştirmenin Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (%75 İndirimli) 229,93672 puan ile yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 248,79405 puan ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (İngilizce) (Burslu) olduğu görülmektedir. Adaylar bilgisayar enformatik bölümünü DGS’nin sayısal (SAY) puan türü ile tercih edebilmektedirler ve bir aday eğer ki büyük bir değişiklik olmaz ise (sınav aşırı zor veya kolay, sistem değişikliği gibi değişiklikler) DGS’den SAY puan türünde bu civarda bir puan alır ise bilgisayar-enformatik bölümüne geçiş hakkı elde edebilecektir.

DGS aracılığı ile bilgisayar enformatik bölümünü tercih etmek için ayrıca ÖSYM’nin yine DGS tercih kılavuzunda yayımladığı, hangi bölümü hangi bölüm mezunları tercih edebilir bilgisini içeren tabloda bilgisayar-enformatik bölümünü tercih edebilecek önlisans programı mezunu olmak gerekmektedir.

2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden toparlanmış verileri içeren DGS bilgisayar enformatik 2019 taban puanları listesini içeren görsel yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Üniversite tercihi yapmak, sınavlara hazırlanmak, meslek sahibi olmak, işe girmek ve bunlar gibi hayatınızın geri kalan bölümünü belirleyecek ehemmiyette konularda aklınıza takılan tüm soruları sorup cevaplar alabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfaları deneyimli ve bilgi sahibi yöneticileri ve üyeleri ile sizleri beklemektedir.

* DGS bilgisayar enformatik taban puanları listesi ve DGS hakkında verdiğimiz diğer bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan bilgiler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da ÖSYM’nin yapacağı duyuru bu konuları şekillendireceği için ÖSYM resmi sitesini düzenli olarak takip etmeyi ve duyurulara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

5925 1 ee5f3049357a5952bf2b93ff839e8f7e

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu