Taban Puanları

DGS Cam 2019 Taban Puanları

DGS; dikey geçiş sınavı önlisans mezunlarının başvurabildiği ve yeterli puanları almaları halinde kendi bölümleri ile ilişkili lisans programlarına yerleşebilmelerini sağlayan; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, düzenlenen, yürütülen bir merkezi üniversiteye yerleştirme sınavıdır.

Adaylar ilgili puan türünden aldıkları puanın tercih edebilecekleri bölüme yetip yetmeyeceğini anlamak için ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzlarından yararlanırlar ve bu kılavuzlarda hangi önlisans bölümünün hangi lisans bölümlerini tercih edebileceği bilgisi ile bölümlerin taban puanları listeleri yer almaktadır. Bu puanlar bir önceki sene yapılan yerleştirmeler sonucu ortaya çıkan taban puan değerleri üzerinden derlenerek kılavuzlara konulmaktadır.

ÖSYM’nin 2018 DGS yerleştirmelerinde ortaya çıkan veriler üzerinden 2019 DGS tercih kılavuzlarına koyacağı taban puanları rakamlarını bizler de sizlere bölüm bölüm ayırarak tüm bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS CAM TABAN PUANLARI 2019

DGS ile cam bölümüne kimler girebilir sorusunun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi ÖSYM’nin yayımladığı tercih kılavuzlarında buna dair hazırladığı listelere bakılarak bulunmalıdır, bunun dışında dikey geçiş sınavı ile cam bölümüne yerleşmek için adayların SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS 2018 yerleştirmelerinde cam bölümüne ayrılan kontenjan 1 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS cam kontenjanları da sanıyoruz ki bu civarda olacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzuna konulacak olan cam puanları incelendiğinde ortaya çıkan tabloya göre bölüme yerleştirmede kullanılan en düşük puan 222,0496’dır. Bu puan ile yerleştirme Anadolu Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar DGS’den sözel puan türünden bu civarda bir puan almaları halinde 2019 yılında cam bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan DGS cam taban puanları 2019 listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversiteye yerleştirme sınavları, yerleştirmeler ve üniversite bölümleri hakkında tüm merak ettiğiniz soruları tecrübe ve bilgi sahibi yöneticiler ile üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS cam taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan, dosyalardan ve internet sitesindeki diğer bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için lütfen ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeyi bir alışkanlık haline getiriniz.

5992 1 593234392c4e08980ab878c507674b61

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu