Taban Puanları

DGS Çeviribilim 2019 Taban Puanları

DGS; dikey geçiş sınavı 2 yıllık önlisans mezunlarının başvurabildiği ve yeterli puanları almaları halinde kendi bölümleri ile alakalı 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilmelerini sağlayan; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, yürütülen bir merkezi üniversiteye yerleştirme sınavıdır.

Adaylar ilgili puan türünden aldıkları puanın tercih edebilecekleri bölüme yeterli olup olmadığını anlamak için ÖSYM tarafından hazırlanan ve yayımlanan tercih kılavuzlarından yararlanırlar ve bu kılavuzlarda hangi önlisans bölümünün hangi lisans bölümlerini tercih edebileceği bilgisi ile bölümlerin taban puan listeleri yer almaktadır. Bu puanlar bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler sonucu ortaya çıkan taban puan değerleri üzerinden derlenerek kılavuzlara eklenmektedir.

ÖSYM’nin 2018 DGS yerleştirmelerinde ortaya çıkan değerler üzerinden 2019 DGS tercih kılavuzlarına ekleyeceği taban puanları rakamlarını sizlere bölüm bölüm ayırarak tüm bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ÇEVİRİBİLİM TABAN PUANLARI 2019

DGS ile çeviribilim bölümüne kimler girebilir sorusunun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi ÖSYM’nin yayımladığı tercih kılavuzlarında buna dair hazırladığı listelere bakılarak bulunmalıdır, bunun dışında dikey geçiş sınavı ile çeviri bilim bölümüne yerleşmek için adayların SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS 2018 yerleştirmelerinde çeviri bilim bölümüne ayrılan kontenjan 3 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS çeviribilim kontenjanları da sanıyoruz ki bu civarda olacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzuna konulacak olan çeviribilim puanları incelendiğinde ortaya çıkan tabloya göre bölüme yerleştirmede kullanılan en düşük puan 302,14712’dir. Bu puan ile yerleştirme Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar DGS’den sözel puan türünden bu civarda bir puan almaları halinde 2019 yılında çeviribilim bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan DGS çeviribilim taban puanları 2019 listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversiteye yerleştirme sınavları, yerleştirmeler ve üniversite bölümleri hakkında aklınıza takılan soruları tecrübeli ve bilgi sahibi yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS çeviribilim taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan, dosyalardan ve internet sitesindeki diğer bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için lütfen ÖSYM web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeyi bir alışkanlık haline getiriniz.

6000 1 15ca3408f8cc765e23efbc9bd32d3076

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu