Taban Puanları

DGS Ebelik 2019 Taban Puanları

2018 DGS ile tercih edilebilecek ebelik kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS ebelik taban puanları 2019 nasıl olacak, DGS ile ebelik bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, DGS 2018 sonrası oluşan ebelik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruları yazımız içinde cevaplandırmaya çalıştık.

Türkiye’de bir lisans programını okumanın birkaç farklı yolu, metodu bulunmaktadır ve bunlardan birisi de ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) adını taşıyan kurum tarafından yürütülmesi yapılan DGS yani dikey geçiş sınavıdır. Önlisans mezunu bireylerin başvurabildiği bu sınav, mezun olunan önlisans programı ile ilişkili bir lisans programını kazanmak amacıyla girilen ve bitirilen önlisans programını lisansa tamamlama fırsatının elde edilebildiği bir sınavdır.

Sınava giren adayların ilgili önlisans bölümü mezunu olmasının yanı sıra tercih edilecek lisans bölümüne yetecek puanı alması da gerekmektedir ve bu puanlar her yıl değişse de bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerin puanları tercih kılavuzlarında fikir vermesi amacıyla bulunmaktadır. 2019 yılında kaç puan almanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmanız amacıyla 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan ve DGS tercih kılavuzlarına konulacak olan, bölümlerin taban puanları listelerini biz sizler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS EBELİK TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile geçiş yapılabilecek/yerleştirme sağlanacak 2018 ebelik kontenjanları sayısı 86 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 DGS ebelik kontenjanları da sanıyoruz ki bundan farklı olmayacaktır.

DGS ile ebelik bölümünü tercih edebilmek için ÖSYM tarafından yayımlanan DGS tercih kılavuzunun içinde yer alan ilgili önlisans bölümü mezunu olmak şartını yerine getiren bir önlisans programından mezun olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra DGS puan türlerinden biri olan SAY yani sayısal puan türünden de yeterli puanı almadan ebelik bölümüne yerleşmek mümkün olmayacaktır.

Ebelik bölümüne DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra oluşan ebelik puanları incelendiğinde ortaya çıkan en küçük ve en büyük taban puanları inceleyecek olursak, ebelik bölümü için puanlar ile ilgili bir veri ortaya çıkmamıştır. Bunun nedeni de ebelik bölümünün tercih edilmemiş olması olabilir diyebiliriz.

DGS Ebelik taban puanları 2019 listesini içeren görselimiz aşağıdadır.

Dikey geçiş sınavı, DGS ile tercih yapmak, DGS puanları gibi DGS’yi ilgilendiren tüm konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz FORUM sayfalarımız deneyim sahibi kadrosu ile hizmetinizdedir.

*DGS’ye dair verdiğimiz bilgiler ve DGS ebelik taban puanları verileri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar ve sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olması halinde kurumun yapacağı duyuru esas olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi internet sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

5647 1 d2aa884432be2d53e269f16b563d6f34 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu