kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Ekonometri 2019 Taban Puanları

DGS ekonometri taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile ekonometri bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS ekonometri kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS ekonometri puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük ekonometri taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS ekonometri 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS EKONOMETRİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan ekonometri bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki ekonometri bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların ekonometri bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek ekonometri kontenjanları 2018 yılında 180 olarak belirlenmişti, 2019 DGS ekonometri kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan ekonometri puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde ekonometri bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 209,27343 ile Çukurova Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük ekonometri bölümü taban puanı ise 238,47233’tür ve bu puan ile yerleştirme de Marmara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile ekonometri bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, ekonometri bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile ekonometri bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya ekonometri bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6007 1 e066a1029d92f18b9fd73aa66ad9936d

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.