kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Siyaset Bilimi 2019 Taban Puanları

2019 DGS siyaset bilimi taban puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, dikey geçiş sınavı ile siyaset bilimi tercih etmede hangi puan türü kullanılır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile siyaset bilimi bölümüne girmek için ne yapmak gerekir, DGS siyaset bilimi taban puanları 2019 listesindeki puanlar nasıldır, DGS siyaset bilimi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, DGS için açılmış siyaset bilimi kontenjanları 2018 yılında kaç olmuştu, 2019 yılında kaç olur, dikey geçiş sınavı ile siyaset bilimi tercih etmede hangi puan türü kullanılır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmek için birkaç yol bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de önlisans programı mezunlarının girip, yeterli puanı alıp tercih yapabilmesini sağlayan Dikey Geçiş Sınavıdır (DGS). Dikey geçiş sınavı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen bir üniversiteye giriş ya da lisansa geçiş sınavıdır.

Adaylar DGS’ye girerek mezun oldukları bölümün ilişkisi olan bölümleri tercih edebilirler fakat bu tercih için girilebilecek lisans programını kazanabilecek puanı almak zorundadırlar. İşte bizler bu taban puanları öğrenip ne kadar puana ihtiyacınız olduğuna dair fikir yürütmeniz için sizlere DGS ile girilen lisans bölümlerinin taban puanları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS SİYASET BİLİMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS aracılığıyla siyaset bilimi bölümünü tercih edebilecek bir önlisans programından mezun olan adaylar DGS sistemi içinde yer alan üç puan türünden (EA, SAY, SÖZ), EA yani eşit ağırlık puanında yeterli puanı almalıdırlar.

DGS üzerinden tercih edilebilen siyaset bilimi kontenjanları 2018 yılında 20 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 DGS siyaset bilimi kontenjanlarının da bundan çok farklı olacağını düşünmüyoruz.

DGS siyaset bilimi puanlarına gelecek olursak, 2018 yılında yapılan yerleştirmeler sonrasında ÖSYM’nin 2019 DGS tercih kılavuzuna koyacağı siyaset bilimi taban puanları içinde yer alan ve bilinen en küçük puan ile yerleştirme Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (%75 İndirimli) olmuştur. Bu puan 188,56202’dir. En yüksek taban puan ile yerleştirme ise 289,69948 puan ile Galatasaray Üniversitesi’ne olmuştur. Adaylar bu puanlar arasında bir puan alarak 2019 DGS ile siyaset bilimi bölümüne herhangi bir üniversitede yerleşebilirler.

DGS siyaset bilimi taban puanları 2019 listesinin tamamı yazımızın sonundaki görsellerde yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversiteye giriş ile ilgili sınavlar ve bu üniversitelerdeki bölümlerin taban puanları, tercihleri gibi konularda merak ettiğiniz her şeyi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda verdiğimiz bilgiler ve DGS siyaset bilimi taban puanları listesinde yer alan sayısal veriler ÖSYM’nin resmi internet sitesi ile DGS kılavuzlarından derlenerek oluşturulmuştur. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru esas olacağı için ÖSYM internet sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz, bu sizin için oldukça faydalı olacaktır.

5589 1 7ba3095de0009ba8b8821e42c328b7a6

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.