kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Ekonomi 2019 Taban Puanları

DGS ekonomi taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile ekonomi bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS ekonomi kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS ekonomi puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük ekonomi taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS ekonomi 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS EKONOMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan ekonomi bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki ekonomi bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların ekonomi bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek ekonomi kontenjanları 2018 yılında 46 olarak belirlenmişti, 2019 DGS ekonomi kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan ekonomi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde ekonomi bölümüne yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 181,45041 ile Bahçeşehir Üniversitesi’ne (İngilizce) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük ekonomi bölümü taban puanı ise 290,99953 ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile ekonomi bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, ekonomi bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile ekonomi bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya ekonomi bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6008 1 0b710bb58a58b6f9f71f25922eccca5e

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.