kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS El Sanatları 2019 Taban Puanları

DGS el sanatları taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile el sanatları bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS el sanatları kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS el sanatları puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük el sanatları taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS el sanatları 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS EL SANATLARI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan el sanatları bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki el sanatları bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların el sanatları bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek el sanatları kontenjanları 2018 yılında 2 olarak belirlenmişti, 2019 DGS el sanatları kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan el sanatları puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde el sanatları bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 253,07792 ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. Adaylar 2019 DGS ile el sanatları bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu puan dolaylarında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, el sanatları bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile el sanatları bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya el sanatları bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6015 1 e063552f224edbd1fa78abb8f7465abb

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.