kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Açık Atama Nedir? Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Türkiye’de milyonlarca kişi devlet memuru veya kamu personeli olmak istemektedir. Peki ama nasıl? Memur adaylarının ataması iki şekilde yapılır. Açıktan atama ve merkezi atama ile memur olunabilir. Peki açıktan atama nedir? Açıktan atama ne demek? Açıktan atama nasıl yapılır? Açıktan atama başvuru şartları nelerdir? Açıktan atamaya kimler başvurabilir? Açıktan atamaya başvuru yapma şartları nelerdir?

A+
A-

Türkiye’de binlerce kişi devlet memuru bir başka deyişle kamu personeli olmak istemektedir. Ülkemizde devlet memuru olmak oldukça saygındır. Öyle ki pek çok kişi çocuğunun evleneceği kişinin memur olmasını istemektedir. Ayrıca özel sektörde çalışan pek çok kişinin hayali de devlet memuru olmaktır. Ülkemizde devlet memuru olarak güvence sahibi olmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle her yıl binlerce kişi Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanmaktadır. Devlet memuru veya kamu personeli olmanın birkaç yolu vardır. İşte memur olmak isteyen kişilerin ataması esnasında karşımıza açıktan atama çıkar. Peki açıktan atama nedir? Açıktan atama ne demek? Açıktan atama nasıl yapılır? Açıktan atamaya kimler başvurabilir? İşte açıktan atama ile ilgili tüm merak ettikleriniz…

Açıktan Atama Nedir? Ne Demek?

Memur veya kamu personeli olmak isteyen kişilerin karşısına pek çok yol çıkmaktadır. Devlet memuru veya kamu personeli olmanın birden fazla yolu vardır. İşte o yollardan biri de açıktan atamadır. “Açıktan atama nedir?” “Açıktan atama ne demek?” soruları son dönemde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Açıktan atama, merkezi atamalardan daha farklı bir atama türüdür. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda kendisine yer bulan açıktan atama bu kanunda detaylıca anlatılmıştır. Açıktan atama bir adayın sınavlı veya sınavsız olarak ilk kez devlet memuru veya kamu personeli olarak atanmasıdır.

Açıktan Yeniden Atama Nedir?

Açıktan atamayla ilgili yapılan araştırmalarda pek çok kişinin karşısına açıktan yeniden atama çıkmaktadır. “Açıktan yeniden atama nedir?” sorusuna yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunda cevap verilmiştir. Açıktan yeniden atama iki kezden fazla olmamak şartıyla memurluktan kendi isteğiyle ayrılan veya ayrılmış/çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa kamu personelliğine dönmek isteyenlerin ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunduğu takdirde ve nitelikleri hala taşımaları halinde o kadroya yeniden atanmalarına denir.. Cümlenin uzun olduğunu biliyoruz. O yüzden bir kez daha tekrar edelim.Devlet memurluğundan iki kezden fazla olmamak şartıyla ayrıldınız. Yeniden memur olmak istiyorsunuz. Ayrıldığınız sınıfta boş kadro varsa ve şartları hala karşılıyorsanız yeniden atanıyorsunuz. İşte bu duruma açıktan yeniden atama denmektedir. NEDİR ?

Açıktan yeniden atamayla ilgili olarak bazı önemli noktalar vardır. Devlet memurlarının ve kamu personellerinin kanuni izin, geçici görevleri, disiplin cezaları veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanması mümkündür.

Açıktan Atama Nasıl Yapılır 2019?

Pek çok kişi açıktan atamanın kuralsız bir şekilde yapıldığını düşünmektedir. Ancak açıktan atama kuralsız bir şekilde yapılan usulsüz bir atama şekli değildir. Açıktan atama boş kadrolara işsiz kişilerin ataması şeklinde gerçekleştirilir. Yani özel olarak kamu personeli veya devlet memuru olmayan kişilerin memur kadrolarına atanmasına açıktan atama denmektedir. Bu yollar ve yöntemlerle memur olan kişiler açıktan atama ile memur olmuş sayılır.

Kanunlarda ve yönetmeliklerde açıktan atamanın sınırları ve çerçeveleri belirlenmiştir. Bazı istisnalar olsa da kamu kurum ve kuruluşlarına açıktan atanmak için Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) gerekli puanı almak gerekmektedir. KPSS puanı ile yapılan atamanın ardından memur atanabildiği gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi atama ile KPSS ve mülakat yöntemiyle memur ve kamu personeli alınabilir.

Açıktan Atamaya Kimler Başvurabilir?

Açıktan atama ile ilgili pek çok konu merak edilmektedir. Merak edilen konuşların başında ise “açıktan atamaya kimler başvurabilir?” “Açıktan atamaya nasıl başvurulur?” soruları gelmektedir. Açıktan atama ile devlet memuru olmak veya kamu personeli olmak için bazı kurallar doğrultusunda işlemler gerçekleşir. Açıktan atama başvuru şartları personel alımı ve memur alımı ilanlarında özel olarak belirtilir. Kamu personeli ilanları ve memur alımı ilanlarındaki başvuru şartlarına uygun olmanız durumunda ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Açıktan atama ile devlet memuru olmak için yapılması gerekenler bu kadar basittir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.