kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Güverte 2019 Taban Puanları

DGS güverte taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile güverte bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS güverte kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS güverte puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük güverte taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS güverte 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS GÜVERTE TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan güverte bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki güverte bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların güverte bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek güverte kontenjanları 2018 yılında 8 olarak belirlenmişti, 2019 DGS güverte kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan güverte puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde güverte bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 247,2077 ile Girne Amerikan Üniversitesi’ne (KKTC-Girne) (İngilizce) (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük güverte bölümü taban puanı ise 262,50892’dir ve bu puan ile yerleştirme de Girne Amerikan Üniversitesi’ne (KKTC-Girne) (İngilizce) (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile güverte bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, güverte bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen güverte bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya güverte bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6060 1 cb724d62f862e35a1c419108815d0f90

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.