Taban Puanları

DGS Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2019 Taban Puanları

DGS ile girilen halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne DGS içindeki hangi puan türü ile yerleştirme yapılmaktadır, dikey geçiş sınavı ile HİT bölümüne kimle geçiş yapabilir, DGS halkla ilişkiler ve tanıtım 2019 taban puanları kaçlarda kalmıştır, 2019 DGS halkla ilişkiler ve tanıtım puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır, 2018 DGS’de halkla ilişkiler ve tanıtım kontenjanları kaçtı, 2019 yılında nasıl olur gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Lisans bölümü okumak isteyen şahıslar için birkaç farklı yol bulunmaktadır, bunlardan biri de bir önlisans programını bitirdikten sonra ÖSYM’nin hazırladığı dikey geçiş sınavına (DGS) girerek önlisans programlarını lisansa tamamlama yöntemidir. Bireyler istedikleri bölümü kazanabilmek için gerekli olan yeterli puan alma ve lisans bölümünü tercih edebilecek önlisans bölümü mezunu olma şartlarını yerine getirmelidirler.

Yeterli puan olarak adlandırabileceğimiz puanlar her yıl değişiklik gösterebilse de bu puanların belirleniş şekli yapılan yerleştirmeler sonrasında oluşan puanları bir sonraki yılın tercih kılavuzlarına koyarak adayların fikir almasını sağlamaktır.

Bahsettiğimiz şekilde oluşan, 2018 DGS yerleştirmeleri sonrasında ortaya çıkarak 2019 DGS tercih kılavuzlarına konulacak ve sizlere yol gösterecek, fikir verecek taban puanlarını biz her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne geçiş yapmak isteyen adayların ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzunda belirttiği, HİT bölümünü tercih etme hakkı olan önlisans bölümlerinden birinin mezunu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 3 DGS puan türünden biri olan SÖZ yani sözel puan türünden de halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü tercih etmeyi düşündükleri üniversiteye yetecek kadar puan almaları gerekmektedir.

DGS ile halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne yerleşen adaylar üzerinden oluşturulan puanlar içindeki en küçük ve bilinen puan 152,85632’dir. Bu puan ile yerleştirme Atatürk Üniversitesi’ne (Açıköğretim) yapılmıştır. En büyük taban puan ile yerleştirme ise 280,31402 puan ile İstanbul Üniversitesi’ne olmuştur. Adaylar 2019 DGS’de sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan alarak halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne geçiş hakkı kazanırlar demek yanlış olmayacaktır.

2018 DGS için adaylara HİT bölümü için 3270 kontenjan ayrılmıştı. 2019 halkla ilişkiler ve tanıtım kontenjanları da yine DGS için bundan çok farklı veya aşağısında olmayacaktır.

DGS halkla ilişkiler ve tanıtım 2019 taban puanları listesini barındıran görsellerimiz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavını ilgilendiren her konuda, üniversite bölümlerinin tercihleri hakkında veya bölümlerin taban puanları gibi mevzularda tüm merak ettiklerinizi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret ederek sorabilirsiniz.

*DGS ve sınav ile ilgili yazımızda yer alan bilgiler ile DGS halkla ilişkiler ve tanıtım taban puanları listesi ölçme, seçme ve yerleştirme merkezinin (ÖSYM) internet sitesi ile hazırladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru geçerli olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM web sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

5639 1 7c575ed4707f82a10bb2d3516f3cb2c7 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu