kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS İslami İlimler 2019 Taban Puanları

DGS islami ilimler taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile islami ilimler bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS islami ilimler kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS islami ilimler puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük islami ilimler taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS islami ilimler 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS İSLAMİ İLİMLER TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan islami ilimler bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki islami ilimler bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların islami ilimler bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek islami ilimler kontenjanları 2018 yılında 244 olarak belirlenmişti, 2019 DGS islami ilimler kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan islami ilimler puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde islami ilimler bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 233,03636 ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne (%25 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük islami ilimler bölümü taban puanı ise 286,01308’dir ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile islami ilimler bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, islami ilimler bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen islami ilimler bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya islami ilimler bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6109 1 d6b2f9a86ecc9dd32e4fbcd37fe9259e

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.