kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Kamu Yönetimi 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı ile kamu yönetimi tercih etmede hangi puan türü kullanılır, DGS kamu yönetimi taban puanları 2019 listesindeki puanlar nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile kamu yönetimi bölümüne girmek için ne yapmak gerekir, DGS kamu yönetimi taban puanları 2019 listesindeki puanlar nasıldır, DGS kamu yönetimi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, DGS için açılmış kamu yönetimi kontenjanları 2018 yılında kaç olmuştu, 2019 yılında kaç olur, dikey geçiş sınavı ile kamu yönetimi tercih etmede hangi puan türü kullanılır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmek için birkaç yol bulunmaktadır ve bunlardan birisi de önlisans programı mezunlarının girip, yeterli puanı alıp tercih yapabilmesini sağlayan Dikey Geçiş Sınavıdır (DGS). Dikey geçiş sınavı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanarak düzenlenen bir üniversiteye giriş ya da lisansa geçiş sınavıdır.

Adaylar DGS’ye girerek mezun oldukları bölümün ilişkisi olan bölümleri tercih edebilirler fakat bu tercih için girilebilecek lisans programına yetecek puanı almak zorundadırlar. İşte bizler bu taban puanları öğrenip ne kadar puana ihtiyacınız olduğuna dair fikir yürütmeniz için sizlere DGS ile girilen bölümlerin taban puanları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS KAMU YÖNETİMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS aracılığıyla kamu yönetimi bölümünü tercih edebilecek bir önlisans programından mezun olan adaylar DGS sistemi içinde yer alan üç puan türünden (EA, SAY, SÖZ), EA yani eşit ağırlık puanında yeterli puanı almalıdırlar.

DGS üzerinden tercih edilebilen kamu yönetimi kontenjanları 2018 yılında 10121 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 DGS kamu yönetimi kontenjanlarının da bundan çok farklı olacağını düşünmüyoruz.

DGS kamu yönetimi puanlarına gelecek olursak, 2018 yılında yapılan yerleştirmeler sonrasında ÖSYM’nin 2019 DGS tercih kılavuzuna koyacağı kamu yönetimi taban puanları içinde yer alan ve bilinen en küçük puan ile yerleştirme Anadolu Üniversitesi’ne (Açıköğretim) olmuştur. Bu puan 195,25376’dır. En yüksek taban puan ile yerleştirme ise 257,83092 puan ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne olmuştur. Adaylar bu puanlar arasında bir puan alarak 2019 DGS ile kamu yönetimi bölümüne herhangi bir üniversitede yerleşebilirler.

DGS kamu yönetimi taban puanları 2019 listesinin tamamı yazımızın sonundaki görsellerde yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı gibi üniversiteye giriş ile ilgili sınavlar ve bu üniversitelerdeki bölümlerin taban puanları, tercihleri gibi konularda merak ettiklerinizi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda verdiğimiz bilgiler ve DGS kamu yönetimi taban puanları listesinde yer alan sayısal veriler ÖSYM’nin resmi internet sitesi ile DGS kılavuzlarından derlenerek oluşturulmuştur. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz, bu sizin için oldukça faydalı olacaktır.

5584 1 011c171f960bddf2d978eaa56161e459 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.