Taban Puanları

DGS Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS sigortacılık ve sosyal güvenlik 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek sigortacılık ve sosyal güvenlik kontenjanları 2018 yılında 23 olarak belirlenmişti, 2019 DGS sigortacılık ve sosyal güvenlik kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sigortacılık ve sosyal güvenlik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 187,62042 ile KTO Karatay Üniversitesi’ne (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümü en büyük taban puanı ise 239,39017’dir ve bu puan ile yerleştirme de Düzce Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya sigortacılık ve sosyal güvenlik bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6252 1 c61151ef14640a5fb8403e34fe2ea16c

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu