Taban Puanları

DGS Sosyoloji 2019 Taban Puanları

DGS sosyoloji taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, DGS ile girilen sosyoloji bölümüne kimler yerleşebilir, hangi puan türü ile girilebilir, DGS sosyoloji puanları içinde bulunan en küçük ve en büyük puan kaçtır, 2018 dikey geçiş sınavı yerleşilebilecek olan sosyoloji kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur gibi soruların cevaplarını sizin için ulaşarak yayımlamaya çalıştık.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) merkezi sınavlar düzenleyen bir kurumdur ve lisans programlarına yerleşmeye çalışan 2 yıllık önlisans mezunlarının girerek bu yerleştirme işlemleri için puan almasını sağlayan dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav da ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava giren adaylar DGS sonrası alınabilecek olan 3 puan türü olan EA (eşit ağırlık), SAY (sayısal) ve SÖZ (sözel) puan türlerinden birinden kendilerini ilgilendiren bölüme yerleşmeye yeterli olacak kadar puan almaya çalışırlar.

Bahsettiğimiz yetecek puanlar her yıl değişkenlik gösterebilmektedir fakat tercih döneminde fikir almak için bir önceki yılın taban puanlarına bakmak bir yoldur ve bu yolu ÖSYM de kullanmaktadır. 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan 2018 DGS tercihleri sonucu oluşturulan, bölümlerin taban puanlarını biz sizler için derlemeye ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS SOSYOLOJİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile sosyoloji bölümüne yerleşmeyi hedefleyen bir aday EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli bir puan almakla beraber aynı zamanda ÖSYM’nin DGS kılavuzunda yer alan tablodaki sosyoloji bölümünü tercih etme şartını taşıyan bir önlisans programının mezunu olmalıdır.

2018 DGS ile yerleşilebilecek sosyoloji kontenjanları 9254 olarak karşımıza çıkmıştı, sanıyoruz ki 2019 kontenjanları da bundan çok farklı olmayacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleştirmeler sonrasında oluşan DGS sosyoloji puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlara baktığımızda bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 163,8638 puan ile Anadolu Üniversitesi’ne (Açıköğretim) olduğunu görmekteyiz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 309,7386 puan ile Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğunu görüyoruz. Adaylar 2019 DGS’ye girerek eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa sosyoloji bölümüne geçiş hakkı edebilirler demek yanlış olmayacaktır.

DGS sosyoloji taban puanları 2019 listesini içeren görsele yazımızın altına inerek ulaşabilirsiniz.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavlar ve bunların tercihleri, yerleştirmeleri gibi konularda tecrübeli üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret ederek sorular sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Metne döktüğümüz buradaki bilgiler ve DGS sosyoloji taban puanları listesi ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzlar ve kurumun resmi sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için zaman zaman ÖSYM resmi sitesindeki duyurular kısmını incelemeyi ihmal etmeyiniz.

5688 1 e352ede33de3216e05b09dea597878a5 scaled
5688 2 3d3e9d640655361f124914947b897c02 scaled

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu