kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

En Çok Kazanan Sporcular 2018

Her yıl forbes tarafından yapılan ve fazlasıyla merak edilen gelir rekortmeni sporcu listesi bu sene ilginç bilgiler içeriyor. Yalnızca kimin ne kadar kazandığını değil aynı zamanda hangi spora ve hangi liglere yönelme yaşandığını da listeden anlayabiliyoruz.

A+
A-

Ülkemizde en fazla kazanan sporcular şüphesiz futbolculardır. Dünya da en çok kazanan sporcular hangileri? En fazla kazandıran spor dalları neler? İncelediğimizde bizi çok şaşırtan istatistiklere ulaştık. Dünyanın en fazla kazanan sporcusu bir boksör, ancak şunu belirtmek gerekir ki yalnızca boksör olduğu için değil aynı zamanda boks organizasyonları düzenlediği için elde ettiği gelirler de ona avantaj sağlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi listenin zirvesinde yer alan isim Floyd Mayweather. Geliri 2017 yılında inanılmaz bir seviyeye ulaşan Mayweather 285 milyon Dolar ile yıllarca kırılamayacak bir rekora imza attı.

Listede ve grafikte dikkati çeken en önemli unsur sporcu ciroları ile yıllık ücretleri arasında oldukça ciddi farklar mevcut. Sponsor gelirleri tarafından yaratılan bu fark gösteriyor ki sporcu tarafından kullanılan ürünlerin tercih edilme olasılığı artıyor ve markalar reklam stratejilerini bu temel üzerine kurguluyor. GÜNDEM

Dünyanın En Çok Kazanan Sporcuları 2018

1. Floyd Mayweather (Boks): 285 M USD

2. Lionel Messi (Futbol): 111M USD

3. Cristiano Ronaldo (Futbol): 108 M USD

4. Conor McGregor (Boks): 99 M USD

5. Neymar (Futbol): 90M USD

6. LeBron James (Basketbol): 86 M USD

7. Roger Federer (Tenis): 77 M USD

8. Stephen Curry (Basketbol): 77 M USD

9. Matt Ryan (Amerikan Futbolu): 67 M USD

10. Matthew Stafford (Amerikan Futbolu): 59 M USD

11. Kevin Durant (Basketbol): 57.3 M USD

12. Lewis Hamilton (Yarış Pilotu): 51 M USD

13. Russel  Westbrook (Basketbol): 47.6 M USD

14. James Harden (Basketbol): 46.4 M  USD

15. Drew Brees (Amerikan Futbolu): 42.9 M USD

Dünyanın en fazla kazanan sporcularını yukarıda sıralamaya çalıştık. Toplamda 7 farklı spor dalından ilk 15 sporcunun toplam kazancı 1.3 milyar Amerikan doları düzeyini aşıyor. Listede ülkemizden hiç bir sporcu yer almazken, en çok kazanan sporcuların çoğunluğu Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyetine devam ediyor. ABD kökenli firma sayısının ve buna bağlı olarak spor organizasyon gelirlerinin daha yüksek olması çok şaşırtıcı olmamakla birlikte aradaki makasın bu denli açılması şaşırtıcı.

Listede en fazla basketbolcu yer alması NBA etkisi olarak değerlendirilirken,  ABD çapından izleyici sayısı en fazla sporlardan olan Amerikan Futbolu yalnızca 3 sporcuyla listede yer alabildi. Aynı şekilde ABD çapında en fazla izlenen sporlardan biri olan beyzbol sporcu gelirleri ise listeye giremeyecek kadar düşük kaldı. Önümüzdeki yıllarda Türk bir veya birkaç sporcuyu da listede görmek elbette en büyük temennimiz. Spor endüstrisinin ulaştığı boyutlar gösteriyor ki sporcu yetiştirmek önümüzdeki yıllarda önemli bir ihracat kalemi olarak değerlendirilecek.

Not: Sporcuların 2017 yılı ciro miktarları açıklandığı için dikkate alınan rakamlar 2017 yılına aittir.

 

4896 1 e1c44641487d85d1a7a7add787d52a2b

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.