kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Eser Koruma 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Eser koruma taban puanları 2019 yılında kaçlarda olacaktır, eser koruma bölümü hangi puan türü ile tercih edilebilir, eser koruma başarı sıralamaları 2019 nasıldır, eser koruma puanları arasındaki en büyük ve en düşük taban puan rakamları kaçtır, eser koruma sıralama sayıları açıklandı mı, ne zaman belli olacak gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Eser Koruma 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Türkiye’de bir üniversite bölümüne yerleşebilmek için lise mezunu, ortaöğretim mezunu bireylerin ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından yürütülen, hazırlanan, düzenlenen YKS’ye (yükseköğretim kurumları sınavı) girmeleri gerekmektedir. Tabi ki sadece sınava girmek bir bölümü kazanmaya yetmemektedir, adayların bir bölüme yerleşmesi için yerleşmeyi düşündükleri bölüme yetecek ya puana ya da sıralamaya sahip olmaları gerekmektedir.

Her yıl yapılan sınav bir önceki sene ya da önceki senelerde yapılan sınavlardan farklı, onlara göre zor veya kolay olduğu için bölümlerin puanlarında farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bunun dışında sıralamalar da yeni açılan bölümler, artırılan veya azalan kontenjanlar yüzünden değişikliğe uğrayabilmektedir. Yine de tüm bu değişkenlere rağmen ÖSYM her yıl bir tercih kılavuzu yayımlamak ve bu tercih kılavuzunda bölümleri tercih edebilecek puanlar belli olsun, bu anlamda fikir versin diye bölümlerin taban puanlarını bu kılavuza koymak zorundadır. Kılavuza koyulan bu taban puan ve sıralamalar kılavuzun yayımlandığı yıldan bir önceki yıla ait yerleştirme puanları ve sıralama rakamlarıdır.

Bu şekilde oluşturulacak olan 2019 YKS tercih kılavuzuna konulacak, 2018 yerleştirme sonuçları üzerinden derlenmiş taban puanları ve başarı sıralamaları değerlerini biz sizlere yol göstermesi, fikir vermesi amacıyla tüm üniversite bölümleri için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

ESER KORUMA TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Eser koruma bölümü tercih etmeyi düşünen bir adayın YKS içinde yer alan temel yeterlilik testi (TYT) bölümünü çözerek TYT puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir çünkü eser koruma 2 yıllık bir önlisans programıdır ve tüm 2 yıllık bölümler TYT puan türü ile tercih edilebilmektedir.

Eser koruma bölümü için 2018 yılında ayrılan kontenjan sayısı 111 olarak belirlenmişti ve çok büyük bir farklılık olmaz ise 2019 eser koruma kontenjanları da bu rakama yakın olacaktır diyebiliriz.

Eser koruma başarı sıralamaları henüz YÖK’e bağlı YÖK Atlas veya ÖSYM içinde yayımlanmadığı için eser koruma başarı sıralaması rakamlarını sizler ile paylaşamıyoruz. Yazımızı yazdıktan birkaç ay sonra adı geçen kuruluşlar bu verileri sistemlerini yükledikleri anda eser koruma sıralama sayıları rakamlarını biz de yazımızın içine ekleyerek yazımızı güncelleyeceğiz. (EKLENDİ)

Eser koruma puanları içinde yer almakta olan en küçük ve en büyük taban puanları rakamlarına bakmak gerekirse; bilinen en küçük taban puan ile yerleştirme yapılan üniversite 169,64279 puan ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olmuştur. En büyük taban puan ile yerleştirme ise 207,66158 puan ile Ege Üniversitesi’ne yapılmıştır. 2019 YKS’den TYT puan türünde bu iki puan arasında alabilen bir adayın herhangi bir üniversitede eser koruma bölümünü kazabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Eser koruma 2019 taban puanları rakamlarını tüm üniversiteler için görebileceğiniz liste yazımızın en alt kısmında yer alan görselde bulunmaktadır. Tüm bu konularda kafanıza takılan her şeyi sorabileceğiniz ve cevaplar alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi yönetici kadrosu ile hizmetinizdedir, foruma yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

* ÖSYM üzerinden derlenen bilgileri ve eser koruma taban puanlarını içeren yazımız ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve ÖSYM’nin resmi sitesinden faydalanılarak yazılmıştır. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır ve böyle bir durumda biz yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da sizler ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getiriniz, bu sizin yararınıza olacaktır.

ESER KORUMA BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE BÖLÜM BURS/DİL TABAN PUAN SIRALAMA
EGE ÜNİVERSİTESİ  Eser Koruma     207,66158 1459093
EGE ÜNİVERSİTESİ  Eser Koruma  KKTC Uyruklu    Dolmadı Dolmadı
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ Eser Koruma     Dolmadı Dolmadı
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ Eser Koruma     Dolmadı Dolmadı

5868 1 e7e989cd33076d3041513205a1468e8c

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.