kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Fitre Nedir? Ne Zaman Verilir? Kimlere Verilir?

Fitre Nedir? Ne Zaman Verilir? Kimlere Verilir? Fitre veya fıtır sadakası nedir? Fitre ne demek? Fitre kimlere verilir? Fitreyi kimler verebilir? Aile üyelerine fitre verilir mi? Anne babaya çocuğa fitre verilir mi?

A+
A-

Dünyadaki milyonlarca Müslüman için kutsal kabul edilen Ramazan ayı için geri sayım sürüyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında ve farklı ülkelerinde insanlar Ramazan ayı için hazırlık yapıyor. Ayyrıca pek çok kişi de Ramazan Ayı ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Ramazan Bayramı, oruç saatleri, en uzun oruç tutan ülkeler ve şehirler ve fitre miktarı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle “Fitre miktarı 2023 ne kadar?” sorusu öne çıkıyor. Çoğu kişi fitre ile zekatı birbirine karıştırıyor. Pek çok kişi de fitrenin ne demek olduğunu bilmiyor. Ancak her ne olursa olsun Ramazan Ayının ruhunu simgeleyen fitre pek çok kişinin hayatını olumlu yönde etkiliyor. Peki fitre nedir? Fıtır sadakası nedir?Fitre ne demek? Fitre ne zaman verilir? Kimler fitre verir? Kimlere fitre verilir? İşte fitre ile ilgili merak edilen her şey…

Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Parfüm ve Kolonya Orucu Bozar Mı?

Fitre Nedir? Ne Demek?

Pek çok kişi “fitre” kelimesine aşinadır. Ancak herkes “fitre nedir?” sorusuna cevap verememektedir. Fitre, belirli bir ekonomik düzeyin üzerindeki Müslümanların Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine verdikleri sadakadır. Bu tanım yeterli olmamışsa ve siz hala “fitre ne demek?” sorusunu soruyorsanız daha ayrıntılı bir açıklama yapmak farz olmuş demektir. Fitre temel ihtiyaçlarını karşılayabilen ve ekonomik seviyesi yüksek olan, mal mülk sahibi olan ve oruç tutamayacak kişilerin Ramazan ayında ihtiyaç sahibi olan insanlara verdikleri yardım veya sadakadır. Bu sadakaya “fıtır sadakası” veya fitre denilir. Fitre veya fıtır sadakası şükretmenin başka bir yolu olarak da tanımlanabilir. İnsanların yaratıldıkları ve Ramazan orucunu tutmaları ve Ramazan Ayına kavuşmalarının şükrünın göstergesi olarak fitre verilebilir.  kamu haber

Fitre Ne Zaman Verilir? 

Fitre veya fıtır sadakasının ne zaman verileceği pek bilinmemektedir. Pek çok kişi fitrenin ne zaman verilmesi gerektiği ile ilgili araştırma yapmaktadır. Fitre’nin Ramazan Bayramının birinci gününde verilmesi vaciptir. Ancak Ramazan Bayramı öncesinde de fitre verilebilir. Hatta bayram öncesinde verilen fitrenin daha hayırlı olduğu söylenmektedir. Bu noktada bir sınır yoktur. Fitre verirken eylemin amacını bilmeniz gerekmektedir. Fitre vererek ihtiyaç sahibinin toplumun ekonomik düzeyine bağlı olarak bir günlük yiyeceğinin karşılanması amaçlanır. Böylece toplumdaki her kişi bayram sevincine eşlik ederek bayram ruhuna girebilir.

Fitre Kimlere Verilir?

Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine verilen fitre herkese verilemez. Örneğin ekonomik düzeyi iyi olan Müslümanlar ihtiyaç sahibi olmalarına rağmen ailelerine fitre veremez. Fitre verilmeyecek kişiler arasında, anne, baba, dede, ebe, evlat, çocuk, torun, hanım, eş ve kafirler bulunur. Kafir, Allah’ın varlığına inanmayan, dinsiz, ve inançsız kimselere verilen isimdir. Peki kimlere fitre verilir? İhtiyaç sahibi olan, fakir olarak adlandırılabilen kişilerin tamamına fitre verilebilir. Ayrıca aile üyeleri arasında olan damada, geline, kayınpedere, kayınvalideye, kayınbiradere, üvey anne, üvey baba ve üvey çocuğa fitre verilebilir. Ayrıca dayı, teyze, hala, amca, yeğen gibi akrabalara da fitre verilebilir.  Ancak eşlerin birbirlerine fitre ya da zekat veremeyeceği unutulmamalıdır.

Kimler Fitre Verebilir?

Temel ihtiyacı olmayan ve ekonomik düzeyi yüksek olan Müslümanlar fitre verebilir. Bu kişiler hem kendileri için hem yeterli düzeyde sermayeye sahip olmayan çocukları için fitre verebilir. Ayrıca Müslümanlar hizmetçisi için de fitre verebilmektedir. Ancak ekonomik yeterliliğe ulaşan çocuklar için fitre verilirken çocukların sermayesinden para alınmalıdır. Ayrıca Müslüman olan kişiler hem kendileri için hem de ekonomik yeterliliğe sahip olmayan küçük çocukları için fitre vermekle yükümlü olduğunu unutmamalıdır. Hz. Muhammed (sav) köle olan, özgür olan, büyük ya da çocuk, kadın veya erkek her Müslümanın fitre vermesi gerektiğini söylemiştir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Oruç Nedir? Nasıl Tutulur? Ne Zaman Açılır?

Fitre ne durumda verilir?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.