kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Eksper Maaşları Ne Kadar?

Eksper Maaşları Ne Kadar? Eksper Nedir? Ne Demek? Eksper Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? Bankacılık, Sigortacılık Eksper Maaşları Ne Kadar?

A+
A-

Eksper kimdir görevleri nelerdir ve en çok da merak edilen şeylerden biri de eksper maaşları ne kadardır? Bu yazımızda aklınıza gelebilecek her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Bu hayatta herkesin her konuda uzman olması, bilir kişi olması zordur. Belli konularda uzmanlaşmak da uzun zaman ve çaba ister. Belirli konularda, belli bir alanda uzmanlaşan kişiler ise büyük değer görür ve bu kişilere eksper adı verilir. Bu alanlar denizcilik, otomobil, sigorta, bankacılık, gayrimenkul gibi alanlar olabilir. Bu kişiler ürünlerin değerini belirlemede, hata tespitinde, ayrıntıları belirlemede hizmet verir. Belirli konularda belirli bir yetkinliğe ulaşan uzmanlarla ilgili pek çok soru sorulur. Ne iş yaptıkları, mesleklerinin detayları ve ne kadar maaş yani para kazandıkları sorulur. Peki eksper nedir? Ne demek? Eksper ne iş yapar? Eksper maaşları ne kadar? Eksperler ne kadar maaş alır? Bankalarda, sigorta şirketlerinde, otomobil firmalarında eksper ne kadar maaş alır?

DGS Tütün Eksperliği Taban Puanları

Eksper Nedir? Ne Demek?

Türk Dil Kurumuna göre eksper, bilirkişi anlamına gelmektedir. Fransızca kökenli kelimenin orijinal hali “expert” şeklindedir. Bu kişiler belirli alanlarda veya konularda uzmanlaşan, konunun tüm detaylarına hakim olan kişilerdir. Bu alanlar banka, denizcilik, gayrimenkul, otomobil ve sigortacılık olabilir. İşle, konuyla, alanla ilgili tüm detaylara hakim olan kişiler müşterilere, amirlerine ve çalışma arkadaşlarına danışmanlık hizmeti verebilir.

Eksper Ne İş Yapar?

Eksper olarak çalışacak kişilerin pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Ana görevleri danışmanlık hizmeti vermektir. Bildikleri, uzmanlaştıkları konu ile ilgili çalıştıkları firmaların müşterilerini, danışmanlık hizmeti alan şirket ve kurumları bilgilendirirler. Ayrıca çalıştıkları kurumdaki yöneticilere ve çalışma arkadaşlarına da yardımcı olurlar. Örneğin gayrimenkul alanında çalışan bir eksper bankaların konut kredileriyle ilgili uzmanlaşabilir. Bu kredilerin detayları, geri ödemesi, hangi bankanın ne kadar faizle kredi verdiği gibi konularda bilgi verebilirler. Ayrıca otomobil alanında çalışan eksperlerde otomobillerle ilgili tüm detaylara hakimdirler. Otomobilin sıfır olup olmadığı, üzerinde oynanıp oynanmadığı, kazası olup olmadığı gibi alanlarda bilgi verebilirler.

 • Danışmanlık hizmeti verirler.
 • Müşterileri bilgilendirirler.
 • Amirleri ve çalışma arkadaşlarına yardımcı olurlar.
 • Çalıştıkları alanlarda uzmanlıklarını pekiştirirler.
 • Değer tespiti yaparlar.
 • Potansiyel yatırım getirisini hesaplarlar.
 • Risk analizi yaparlar.
 • Mal ve can risk analizi yaparlar.
 • Çalışmalarını kayı altına alırlar.
 • Küresel trendleri takip ederler.
 • Kendilerini geliştirirler.
 • Meslek etik ve ilkelerine aykırı davranmazlar.

Eksper Maaşları Ne Kadar?

Eksper maaşları ile ilgili belirli bir netlik yoktur. Eksperin uzmanlık alanına, çalıştığı sektöre ve alana, müşteri sayısına göre alınan ücretler değişebilir. Ayrıca derece ve kıdem ile hizmet yılı da belirleyicidir. Eksperler iş yoğunluğuna, yaptıkları işe göre gelir elde edebilirler. Ancak genel olarak sektörde en düşük eksper maaşı asgari ücret düzeyindedir. En düşük eksper maaşları 14-15 bin arasındadır. Alanında başarılı, iyi firmalarda çalışan eksper maaşları ise 15-20 bin TL arasında değişmektedir.

Fındık Eksperliği Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir? Fındık Eksperliği DGS Bölümleri

Eksper olmak için ne yapmak gerekir?

Ülkemizde sigorta eksperi olabilmek için, Hazine Müsteşarlığının açtığı eksperlik kurslarına katılmak ve kursu başarı ile tamamlamak gerekir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.