kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kamu Personel Alımında Askerlikle İlişiği Bulunmamak Şartı Ne Demek?

Kamu kurumlarından personel olarak çalışmak isteyen adayların hemen her ilanda karşılaştığı askerlikle ilişiği bulunmamak koşulu ne anlama gelmektedir? Yazımızda.

A+
A-

Kamu kurumlarına girmek isteyen adayların, kurumlarca yayımlanan ilanlarda sık sık rastladığı koşullardan birisi askerlik ile ilişiği bulunmamak koşuludur. Bu koşul ne anlama gelmektedir? Adayların kamu personel alımlarına başvuruda bulunabilmeleri için askerlik durumları nasıl olmalıdır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığından Kamu Personeline Görev Belgesi Düzenlenmesi Genelgesi Yayımlandı

Kamu Personel Alım Koşulları Nelerdir?

Ortaöğretim (Lise), Ön Lisans veya Lisans programlarından mezun olmuş olan adayların bir kısmı özel sektörde çalışma yolunu seçerken, bir kısmı da kamu kurumlarında yer alan kadrolarda görev yapmak üzere hazırlıklarını sürdürmektedirler. Kamu kurumları çeşitli unvan ve statülerde alımlar gerçekleştirmekte ve bu alımlar için bir takım koşullar belirlemektedir. Bu koşullar genel hatlarıyla; vatandaşlık koşulu, temiz adli sicil koşulu, yaş koşulu, mezuniyet koşulu, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan belli bir puan almış olmak koşulu, bazı kabiliyetleri gösterir sertifikalara sahip olma koşulu, yabancı dil puanı koşulu gibi koşullar ile yazımızda inceleyeceğimiz askerlik ile ilişkisi olmamak koşulu olarak sıralanabilir.

Bu koşullardan vatandaşlık koşulu, temiz adli sicil koşulu gibi koşullar kurumlar nezdinde ortak iken, diğer koşullar kurumdan kuruma, unvandan unvana, alımdan alıma değişiklik gösterebilmektedir. Askerlik ile alakalı olarak ise askerlikle ilişiği olmamak koşulu hemen hemen her personel alımında adayların karşısına çıkan koşullar arasında yer almaktadır. Adayların meslek sınavlarına başvurmaları aşamasında ya da mesleğe başlayacakları gün itibariyle askerlik ile ilişiği bulunmamak koşulunu karşılıyor olmaları gerekmektedir. kamu haber

Askerlik ile İlişiği Bulunmamak Ne Anlama Gelmektedir?

Adayların kamu personel alımlarında karşılaştıkları ana koşullardan olan askerlik ile ilişiği bulunmamak farklı durumları içeren genel bir kavramdır. Askerlikle ilişiği olmamak kavramının içerdiği durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

-Adayın alım dönemi itibariyle askerlik çağına gelmemiş olması
-Adayın alım dönemi itibariyle geçici olarak elverişli olmadığına dair rapor almış olması
-Adayın alım dönemi itibariyle askerlik yapmaya elverişli olmadığına dair daimi rapor yani çürük raporu almış olması
-Adayın alım dönemi itibariyle askerlikten muaf olması
-Adayın alım dönemi itibariyle öğrenciliğinin sürüyor olması ve bundan kaynaklı olarak askerlik görevinin tecil edilmiş olması
-Adayın alım dönemi itibariyle çalıştığı Kurum tarafından askerliğinin tecil edilmiş olması
-Adayın alım dönemi itibariyle kaçak veya bakaya durumunda olmaması
-Adayın alım dönemi itibariyle askerliğini yapmasına engel nitelikte askeri bir davasının olmaması
-Adayın alım dönemi itibariyle askerliğini yapmış olması

Yukarıda yer alan koşullardan birisine sahip olan aday, bu durumu belgelendirerek askerlik ile ilişiği bulunmadığını ispatlayabilir ve ilgili kamu personel alımına başvuruda bulunabilir. Bu koşullardan herhangi birini taşımayan adayların ise eğer alım için bu koşul öne sürülmüş ise başvuruda bulunmaları, başvursalar bile mesleğe başlamaları mümkün olmayacaktır.

son dakika msb duyurdu yeni askerlik sistemi h6552 05a1a 1

Adaylar Askerlik ile İlişiği Bulunmamak Koşulunu Sağladığını Nasıl Belgeleyebilir?

Adaylar kamu personel alımlarına başvuruda bulunmak üzere askerlik ile ilişikleri bulunmadığını belgelemek durumundadır. Adaylar bunun ispatını yapabilmek için Kurumlara askerlik durum belgesi sunacaklardır. Askerlik durum belgesi ise iki şekilde alınabilmektedir;

-Bağlı olunan askerlik şubesine gidilerek elden askerlik ile alakalı durumu ifade eden resmi yazı alınabilir.
-e-Devlet sisteminde yer alan Milli Savunma Bakanlığı sekmesinde adaylar askerlik durumlarını sorgulayabilir ve bununla alakalı olarak oluşturulan belgeyi çıktı alabilir.

Adaylar bu belgeyi Kurumların isteğine göre başvuru esnasında, sözlü mülakatlara katılmadan evvelki süreçte ya da işe başlama sürecinde sunabilirler. Bu şekilde askerlik ile ilişiği bulunmadığını ispatlayamayan adayların ise başvuruda bulunmaları ya da işe başlayabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Askerlik konusu ve diğer hususlara dair bilgi paylaşmak, sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Ekonomi Eylem Planında Kamu Personellerini İlgilendiren Düzenlemelere Göre SGK ile Maliye Birleşecek Mi?

Askerlik ile ilişiği bulunmayan ne demek?

Askerlikle ilişiği olmayanlar ise ölüler, gaipler, yedeklik süresi dolanlar, askerliğe elverişli olmayanlar ve askerlikten muaf tutulanlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.