kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Geometri Konuları 2019 (Lisans)

Geometri 2019 lisans KPSS konuları nelerdir, geometri dersinden KPSS’de kaç soru gelmektedir, KPSS lisans sınavına kimler başvurabilir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Geometri 2019 lisans KPSS konuları nelerdir, geometri dersinden KPSS’de kaç soru gelmektedir, KPSS lisans sınavına kimler başvurabilir, KPSS’nin geometri kısmından kimler sorumludur, KPSS hangi kısımlardan oluşmaktadır, geometri KPSS’nin hangi kısmında çıkmaktadır, KPSS içindeki geometri konuları hangi puan türlerine etki etmektedir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık. Bu soruların cevapları ile 2019 KPSS lisans içindeki geometri dersi sorularına ait konu başlıkları yazımızın içindedir. KPSS

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) memur olmak için bir öğrenim kurumundan mezun olan herhangi bir bireyin başvurabildiği, kamu personel alımlarına başvuru yapabilmeyi sağlayacak puan türlerini almaya yarayan bir sınavdır. KPSS’nin dört biçimi bulunmaktadır. Bunlar önlisans KPSS,ortaöğretim KPSS lisans, KPSS ve engelli bireylerin başvurabildiği EKPSS olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu sınavları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) düzenlemektedir.

KPSS en temelde iki kısımdan oluşmaktadır, Genel Yetenek(GY) ve Genel Kültür (GK). Bu sınavlardan ibaret olan KPSS’ler iki (2) yılda bir düzenlenmektedir. Fakat KPSS lisans yani herhangi bir lisans programından mezun olan adayların girebildiği KPSS türü her sene düzenlenmektedir. Bunun nedeni hem Siyasal Bilgiler Fakülteleri (SBF), İktisadi ve İdari Bilimler(İİBF) gibi hem de Eğitim Fakültesi gibi fakültelerden mezun olanların girdiği alan bilgisi sınavıdır. Alan bilgisi olan KPSS her sene düzenlenmektedir.

Bizler sizler için bu sınavlarda çıkan konuları görmenizi sağlamak için ders konuları yazıları yazmaya devam ediyoruz.

KPSS LİSANS GEOMETRİ KONULARI 2019

KPSS’lerde yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı kısımlar bulunmaktadır. GK, GY, eğitim bilimleri, alan bilgisi (eğitim fakültesi branşlarına göre veya SBF – İİBF içindeki bölümlerin farklılığına göre hazırlanan sorulardan oluşmaktadır) olarak ayrılan bu kısımlar kendi içlerinde de farklı ders ve konulardan oluşmaktadır.

KPSS geometri konuları genel yetenek testi içinde çıkmaktadır. 60 sorudan oluşan bu testin 6 – 8 sorusunu geometri dersinden gelen sorular oluşturmaktadır. DGS veya YKS modellerinden farklı olarak özellikle GK GY testleri her puan türüne etki etmektedir (alan bilgisi ile oluşturulan puan türlerinden tutun da en temel puan türü olan P3 puanına kadar). Bu yüzden geometri sorularından sınava giren belli bir kesim değil herkes sorumludur.

Puan türleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu konuda yazdığımız KPSS PUAN TÜRLERİ yazımıza göz atabilirsiniz.

2 yılda bir düzenlenen diğer sınavlar genelde çift yıllarda düzenlenmektedir. 2019 yılında ise lisans mezunlarının girebildiği KPSS olacaktır. 2019 yılında lisans mezunu olanların başvuracağı KPSS içindeki geometri konuları listesi aşağıdadır.

KPSS, merkezi atamalar, sınav konuları, puan türleri,mülakatlar ve bunlar gibi tüm konularda tecrübe sahibi yöneticilerin ve üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

GEOMETRİ KONULARI

Temel Geometri Kavramları

Açılar (Doğruda, Üçgende)

Üçgen

Ø Açı Kenar Bağıntıları

Ø Üçgende Açıortay

Ø Üçgende Kenarortay

Ø Özel Üçgenler

Ø İkizkenar ve Eşkenar Üçgen

Ø Dik Üçgen

Ø Üçgende Eşitlik

Ø Üçgende Benzerlik

Ø Üçgende Alan

Çokgenler

Dörtgenler

Paralelkenar

Eşkenar Dörtgen

Deltoid

Kare

Dikdörtgen

Yamuk

Çember

Çemberde Açı

Çemberde Uzunluk

Dairede Alan

Katı Cisimlerin Hacmi

AnalitikGeometri

Ø Noktanın Analitik İncelenmesi

Ø Doğrunun Analitik İncelenmesi

Ø Analitik Düzlemde Simetri ve Eşitsizlikler

*Yukarıda bahsedilen bilgiler ve ders konuları listesi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı, ÖSYM kılavuzları ve sınavlara hazırlık kaynaklarından derlenerek oluşturulmuştur. Yapılacak değişikliklerde isimleri geçen resmi kurum ve kuruluşların duyurduğu bilgiler esas alınacaktır. Lütfen zaman zaman bu resmi kurumların internet siteleriniz ziyaret ediniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.