KPSS P11 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P11 puan türü nedir? KPSS P11 Puan Türü nasıl hesaplanır? KPSS P11 Puan Türü ne işe yaramaktadır?

31.03.2021
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarında adayların elde ettikleri puan türlerinden olan ve hesaplanmasında hem KPSS Lisans oturumu testlerinin hem de KPSS A Grubu testlerinin etkili olduğu KPSS P11 puan türü nedir? KPSS P11 Puan Türü ne işe yarar? KPSS P11 Puan Türü hesaplanırken hangi dersler etkilidir? KPSS P11 Puan Türü nerelerde kullanılır? KPSS P11 Puan Türü nasıl hesaplanır? KPSS P11 Puan Türüne dair detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P11 Puan Türü Nedir?

KPSS P11 Puan Türü Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarına KPSS Lisans ve KPSS A Grubundan katılan adayların, kamu kurumlarında çalışmak için başvuru yapacakları alımlarda kullanmak üzere hesaplanan puan türlerinden bir tanesidir. İçeriği itibariyle bir A Grubu puan türü olan KPSS P11 Puan Türü adayların B Grubu puan türleri gibi doğrudan bir kadroya atanmalarını sağlamaktan ziyade adayların girmek istedikleri meslekler için kurumlar tarafından açılan yazılı ya da sözlü sınavlarına girme hakkını elde etmek için kullanılmaktadır. Bu yönüyle kariyer basamakları içinde yalnızca bir adım sayabileceğimiz KPSS P11 Puan Türü en temel anlamda adayların kariyer meslek sınavlarına giriş hakkı kazanmalarını sağlamaktadır.

KPSS P11 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P11 Puan Türü Nerelerde Kullanılabilir?

KPSS P11 Puan Türü kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan ve adına kariyer meslekler denilen uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı, kontrolörlük, müfettiş yardımcılığı gibi kadrolar için kurumlar tarafından düzenlenen yazılı yarışma sınavlarına ve sözlü mülakatlara girme hakkı kazanmak için kullanılabilmektedir. İçerdiği testlerden dolayı A Grubu puan türleri arasında yer aln KPSS P11 Puan Türü KPSS Lisans testleri olan KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testieri ile KPSS A Grubu Alan Bilgisi testlerinden de bir kısmını içeren bir puan türüdür. 

KPSS P11 Puan Türü için merkezi atamalarda olduğu gibi düzenli bir alım periyodu bulunmamaktadır. Bu puan türü ile alım yapan kurumlar ihtiyaç dönem ve durumlarına göre ilan yayımlamtadırlar ve adaylar bu ilanlar yayımlandıkça başvuru yapma imkanına sahip olabilmektedirler.

KPSS P11 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir? KPSS P11 Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS P11 Puan Türü hesaplanırken adayların Kamu Personeli Seçme Sınavının Lisans oturumunda elde etmiş oldukları netlerin ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın A Grubu oturumlarında yer alan Hukuk testi, Maliye testi, İktisat testi ve Uluslararası İlişkiler testi belirli ve farklı oranlarda etkili olmaktadır. Bu bağlamda adayların KPSS lisans oturumunda elde ettikleri netlerin KPSS P11 Puan Türüne etkisi toplam %20 düzeyindedir. Bu yüzdenin dağılımı Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri için eşittir. Bununla birlikte KPSS P11 Puan Türü hesaplanırken adayların Hukuk testinden yapmış oldukları netlerin etklisi %35, İktisat testinden yapmış oldukları netlerin etkisi %15, Maliye testinden yapmış oldukları netlerin etkisi %15 ve yine Uluslararası İlişkiler testinden yapmış oldukları netlerin etkisi %15’tir.

Yine KPSS P11 Puan Türünün hesaplanmasında da en etkili olan KPSS Hukuk alanıdır. Ancak bunun yanında diğer üç A Grubu alan testinin toplam etkisinin %45 olduğunu ihmal etmeden çalışmaları sürdürmekte başarı için fayda vardır.

KPSS P11 Puan Türü Kaç Sene Kullanılabilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Lisans ve A Grubu alan bilgisi testlerine katılarak ilgili alanlardaki netleri ile KPSS P11 Puan Türü hesaplanan adayların bu puan türünü kullanabilecekleri geçerlilik süresi genel süreye tabidir. KPSS P11 Puan Türü ile beraber diğer KPSS puan türlerinin geçerlilik sürelerine dair esasları aşağıda bağlantısına yer verdiğimiz çalışmamızda inceleyebilirsiniz;

KPSS P11 Puan Türünü elde etmek için KPSS hazırlığı yapan adaylarla istişare etmek ve bilgiler edinmek için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.