kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P121 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar? KPSS P121 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı öğretmenlik oturumlarına katılan adayların elde ettikleri KPSS P121 puan türü nedir? KPSS P121 puanı ne işe yarar? Nasıl hesaplanır? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM her yıl öğretmen adaylarının kamu okullarında görev alabilmelerini sağlayacak puanları elde edebilecekleri merkezi sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin öğretmenlik oturumlarını düzenlemektedir. Bu oturumlardan bazıları tüm öğretmen adaylarının katılımına yönelik iken bazıları da bazı öğretmenlik alanlarına tabi adaylar için zorunludur. ÖSYM’nin düzenlediği bu oturumlardan KPSS ÖABT nedir? 2021 KPSS ÖABT ne zaman yapılacak? 2021 KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi oturumuna kimlerin katılması gerekiyor? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Nedir? Kimlerin KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine Katılması Gereklidir?

Kamuya bağlı okullarda öğretmenlik yapmak isteyen eğitim fakültesi mezunu adaylar ile gerekli formasyonları almış olan diğer alanlardan mezun olan adaylar bu göreve atanmalarını sağlayacak olan puanları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin lisans düzeyinde öğrenim görmüş adaylar için olan oturumuna ve öğretmen adayları için düzenlenen oturumlarına katılmak durumundadırlar. Bu oturumlardan iki tanesi KPSS Öğretmenlik adaylarının tamamı için şart iken, son oturum olan KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yalnızca bir kısım öğretmenlik kadrolarına atanmak için gerekli tutulmuştur. KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılacak olan adayların da KPSS Lisans oturumu ile KPSS Lisans oturumuyla aynı gün düzenlenen KPSS Eğitim Bilimleri oturumuna katılmaları şarttır.

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılım göstermesi gereken adayların atanmalarına yarayacak olan puan türleri diğer öğretmen adaylarından farklıdır ve hesaplanmasında ilave olarak katılacakları KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin de etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın konusu olan KPSS P121 puan türü KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılım gösteren öğretmen adayları için hesaplanmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavının lisans mezunu adaylar için gerçekleştirilen KPSS Lisans oturumu ve öğretmen adaylarının tamamı için gerçekleştirilen KPSS Eğitim Bilimleri oturumuna ilave olarak KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine de katılması gereken öğretmenlik adayları şu şekildedir;

Lise Matematik Öğretmenliği
İlköğretim Matematik Öğretmenliği
Fen Bilimleri – Fen ve Tekn. Öğretmenliği
Biyoloji Öğretmenliği
Fizik Öğretmenliği
Kimya Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği
Türk Dili ve Edeb. Öğr.
Sosyal Bilgiler Öğr.
Coğrafya Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
İmam Hatip Mesl. Ders. Öğr.
Din Kültürü ve Ahl. Bilg. Öğr.
Rehber Öğr.
Sınıf Öğr.
Okul Öncesi Öğr.
Beden Eğitimi Öğr.
İngilizce Öğr.

osym binasy 11

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Kaç Sorudan oluşur?

Devlet okullarında öğretmen olarak görev yapmak isteyen adayların katılmaları gereken toplam üç oturum bulunmaktadır. Adayların katılacakları ilk oturum olan KPSS Lisans oturumunda çözmeleri gereken soru sayısı 120, KPSS Eğitim Bilimleri oturumunda çözmeleri gereken soru sayısı 80 ve KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde çözmeleri gereken soru sayısı 75 adettir. Bu 75 sorunun dağılımı iki alan testi hariç 60 soru alan bilgisi, 15 soru alan eğitimi olacak şekildedir. Yalnızca sınıf öğretmenliği alan bilgisi testi ile İngilizce öğretmenliği alan bilgisi testinde adaylara yöneltilen 75 adet sorunun 45 tanesi alan bilgisinden, 30 tanesi ise alan eğitiminden gelmektedir.

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi KPSS P121 Puan Türü Nedir? Ne İşe Yarar?

KPSS P121 puan türü yukarıda da detaylı bir biçimde ifade ettiğimiz gibi Kamu Personeli Seçme Sınavı’na öğretmen olmak için giren adaylardan alan bilgisi testi çözme sorumluluğu da bulunan adaylar için hesaplanan ve bu adayların atanmalarına esas olan puan türüdür. KPSS P121 puan türüyle adaylar Milli Eğitim BakanlığI’nın gerçekleştireceği merkezi atamalar ile öğretmenlik kadrolarına atanabilirler.

KPSS P121 Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır? 

Devlet okullarında öğretmen olarak görev yapmak isteyen adayların KPSS Lisans, KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına ilave olarak KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine de katıldıkları ve neticede tercih yaparken kullanacakları KPSS P121 puanı aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır;

KPSS Öğretmenlik Sınavı Puan Türleri
Puan Türü/Testler Genel Yetenek Genel Kültür Eğitim Bilimleri ÖABT
KPSS P121 Puan Türü %15 %15 %20 %50

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılan adayların hesaplanan KPSS P121 puan türlerinde görebileceğiniz gibi alan testinin etkisi yarı yarıyadır. Yani adayların atanabilmek adına iyi bir puan alabilmeleri için Genel Kültür – Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri testi kadar KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine de özen göstermeleri, bu kısımda da hatrı sayılır bir net yapmaları gerekmektedir.

KPSS P121 Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin ÖABT, Eğitim Bilimleri ve Lisans oturumlarına katılarak KPSS P121 puan türünü elde eden adayların KPSS P121 puanlarını kullanabilecekleri süreye dair 2020 KPSS’den itibaren geçerli olacak biçimde bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin detaylarına ve diğer puan türleri ile birlikte KPSS P121 puan türünün kaç sene geçerliliğini koruduğuna dair detaylı bilgilere aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum‘u ziyaret edebilirsiniz.

KPSS ÖABT testine ve KPSS P121 puan türüne dair detaylı bilgileri öğrenmek, aklınıza takılan konuları sormak için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.