KPSS P29 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersleri İçermektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P29 puan türü nedir? KPSS P29 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P29 puan türü ne işe yarar? Hangi Kurumlar alım yapar? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin A Grubu oturumlarına katılan adaylar çözmüş oldukları testlere göre farklı ağırlıkta puan türleri elde etmektedirler. Bu puan türlerinden KPSS P29 puan türü nedir? KPSS P29 puan türü ne işe yarar? KPSS P29 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P29 puan türü hangi derslerden oluşur? KPSS P29 puan türü hangi kurumlarda kullanılır? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P29 Puan Türü Nedir? 

Kamu kurum ve kuruluşlarına atanarak görev yapmak isteyen adayların katılması gereken ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavın adına Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS, kamu kurumlarında yer alan ve kariyer meslek olarak nitelendirilen kadrolara giriş için adayların katılması gereken oturuma da KPSS A Grubu adı verilmektedir. KPSS P29 puan türü de bu kariyer mesleklerde görev yapmak için KPSS’ye katılan adayların hesaplanan puan türlerinden birisidir ve adayların A grubu kadrolara girmek için katılabilecekleri, kurumlar tarafından açılan alımlara başvuru yapabilmelerini sağlamaktadır.

KPSS P29 Puan Türü Ne İşe Yarar Hangi Kurumlarda Kullanılabilir?

KPSS P29 puan türü ağırlıklandırılması itibariyle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile dengi sayılan fakültelerde yer alan Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümlerinden mezun olan adayların A Grubu kariyer mesleklere başvuru yapabilmeleri için çok daha uygun bir puan türüdür. Puanın hesaplanmasında etkili olan testlerin ağırlıklarına çalışmamızın devamında değineceğiz.

Bu bağlamda KPSS P29 puan türü kamu yönetimi ile siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile bunlara denk bölümlerden mezun olan adaylardan daha çok personel istihdam eden İçişleri Bakanlığı gibi Kurumlarda daha fazla kullanılabilmektedir. Bunun yanında genele hitaben değil de bölüm bölüm ilana çıkan Kurumlarda yer alan kadrolara başvuru yaparken de Kamu Yönetimi alanı mezunlarından KPSS P29 puan türü talep edilebilmektedir.

osym binasy 12

KPSS P29 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir? KPSS P29 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na kamu kurumlarında yer alan a grubu kadrolara atanmak için katılan adayların hesaplanan puan türlerinden birisi olan KPSS P29 puan türü hesaplanırken adayların KPSS lisans oturumunda çözmüş oldukları Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri %20’şer oranda etkilidir. Adayların KPSS A Grubu oturumlarında çözecekleri Kamu Yönetimi testinin etkisi ise %60 düzeyindedir.

Yani KPSS P29 puan türü hesaplanırken çok ciddi bir etkiye sahip olan Kamu Yönetimi testinden yüksek bir net yapmak bu puan türünden yüksek puanlar elde edebilmenin en temel yoludur. Ayrıca puanın yükselmesi için KPSS Lisans oturumu da %40’lık payı ile oldukça etkilidir. Adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinden dengeli netler çıkarması da en az toplam net sayısı kadar önemli olacaktır çünkü her iki testin de etkisi KPSS P29 puan türü üzerinde eşittir.

KPSS P29 Puan Türü Kaç Sene Geçerlidir? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin kariyer meslek alımları için gerçekleştirilen A grubu oturumlarına ve KPSS Lisans oturumuna katılarak KPSS P29 puanını elde eden adayların puanlarının kaç sene geçerli olduğunu ve diğer KPSS puan türlerinin geçerlilik sürelerini detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanarak ilgili çalışmamıza ulaşabilirsiniz;

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Instagram ve Twitter hesaplarımız ile Telegram kanalımıza simgelere dokunarak ulaşabilir, takip edebilirsiniz!

pareto instagram

pareto twitter

tercihini yap instagram 1

tercihini yap twitter

tercihini yap telegram

KPSS P29 puan türünün hesaplanması, kpss kamu yönetimi testi ve diğer hususlarda sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.