Memur İzinliyken Maaşı Azalır Mı? İdari İzin Maaşı Etkiler Mi?

Memur İzinliyken Maaşı Azalır Mı? İdari İzin Maaşı Etkiler Mi? Memurun Faydalanabileceği İzin Türleri Memur İziniyken Maaşı Azalır Mı? Değişir Mi? Hastalık İzninde Maaş Etkilenir Mi? Mazeret İzninde Maaş Etkilenir Mi? Refakat ve Sağlık İzni Maaşı Etkiler Mi? İdari İzin Alan Memurun Maaşı Azalır Mı?

08.04.2020
A+
A-

Koronavirüs nedeniyle tüm dünya bir dizi tedbir paketini uygulamaya geçirdi. Tedbirlerin başında ise insanların sosyal yaşamdan uzak kalması geliyor. Bu nedenle milyonlarca öğrenci, işsiz, çalışan, memur evlerinde vakit geçiriyor. Ancak evde vakit geçirmek için memurların, çalışanların izin alması gerekiyor. İdari izin alanlar için sorun yok ancak bazı kişiler yıllık izin, ücretsiz izin, mazeret, hastalık vb. izinleri alma yoluna gidiyor. Tam da bu noktada memurun izin almasının maaşını etkileyip etkilemeyeceği önem kazanıyor. Peki izinli memurun maaşı azalır mı? Değişir mi?

Memurun Faydalanabileceği İzin Türleri

Devlet memurlarının özlük hakları içerisinde izin kullanımı da yer alır. Kamu personelleri yıllık izin, hastalık izni, ücretsiz izin, mazeret, refakat ve süt izni kullanabilir. Ayrıca aileyi muhafaza etmek için, ölüm dolayısıyla da izinler kullanabilir. Kendi iradeleriyle, zorunluluktan dolayı alacakları izinlerin yanı sıra yöneticilerin kararları, üstlerin yetkileri dahilinde de izinli sayılabilirler. Bu kapsamda her gün çok sayıda devlet memuru farklı türlerdeki izinlerini kullanmaktadır.

Memur İzinliyken Maaşı Azalır Mı? Değişir Mi?

Memurlar farklı nedenlerle kullandıkları farklı türlerdeki izinleri nedeniyle maaşlarının etkilenip etkilenmeyeceğini öğrenmek istemektedir. İzinliyken memurun alacağı maaşı bazen kısmi olarak bazen de tamamen azalabilir. Ancak bazı durumlarda ise ücretlerde bir değişiklilik olmamaktadır. Örneğin yıllık izin kullanan memurun maaşında değişim olmaz. 

Hastalık İzninde Maaş Etkilenir Mi?

Sağlık kurulu tarafından verilen rapor sonucu alınan izin durumunda hastalığa bakılır. Uzun bir tedaviye ihtiyaç duyulan hastalık nedeniyle kullanılan izinler, resmi yataklı hastanelerde yatarak görülen tedaviler hariç olmak üzere 1 yılda kullanılan izinler 7 günle sınırlandırılır. 7 günü aşan izinlerde zam ve tazminat ödemeleri %25 eksik ödenir. Ücretlerinin düzenlenme şekline göre bazı memurların ücretleri bu durumdan etkilenmeyebilir.

<div></div>

Mazeret İzninde Maaş Etkilenir Mi?

Devlet Memurları Kanunu kapsamında belirtilen durumlarda memurlar mazeret izni kullanabilir. Bu durumda alınan aylık ücretlerde değişim olmaz. Teknik hizmet ve sağlık hizmetleri sınıflarında çalışan personellerin kalkınmada öncelikli yerlerde görev yapanlarda ise mazeret izni kullanımı ücretleri etkiler. Bu durumda mazeret izni kullanılan süre boyunca ek özel hizmet tazminatı ödenmemektedir.

Refakat ve Sağlık İzni Maaşı Etkiler Mi?

Bakmakla yükümlü olunan, bakılmadığında ve refakat edilmediğinde hayatı tehlikeye girecek anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerden birinin ağır kaza yaşaması nedeniyle, tedavisi uzun süren hastalığa yakalanılması durumunda memur refakat etmek için 6 aya kadar izin alabilir. Her olay için 3 ay ve zorunlu durumlarda 3 ay daha izin alınabilir. Refakat izni kullanıldığında aylık ücret değişmez.

Personeller çalışma ortamlarında hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlara maruz kalıyorsa yıllık izinlere ek olarak her yıl 1 aylık sağlık izni alabilir. Bu durumda da personellerin aylıkları etkilenmez.

<div></div>

İdari İzin Alan Memurun Maaşı Azalır Mı?

Yetkili amir, makam tarafından alınan kararla memur idari izinli sayılabilir. Örneğin 2020’nin ilk aylarında koronavirüs nedeniyle binlerce memur idari izinli sayıldı. Bu kapsamda idari izinli oan memurlar görevlerini yerine getirmiş sayıldı. Böyle idari izin boyunca memurların mali, sosyal, hukuki hakları ve alacakları yardımlar güvenceye alındı. Başka bir ifadeyle idari izin alan memurun maaşında azalma, değişme olmamaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.