Kamu Kurum Avukatlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hukuk fakültesi mezunu olup kamu kurum avukatlığı yapmak isteyen adayların kamu kurum avukatlığı şartları hakkında sıkça sorduğu sorular.

Kamu Kurum Avukatlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kamu kurum avukatlığı nedir? 

Soru: 2016 KPSS'den aldığım puanı hangi merkezi atama dönemlerinde kullanabilirim?

Cevap: 2016/2 Aralık, 2017/1 Haziran, 2017/2 Kasım ve 2018/1 Haziran atamalarında

Soru: Merkezi atamada puanımı kaç kez kullanabilirim?

Cevap: Yukarıdaki atamaların birinde yerleşirseniz, örneğin 2017/1'de, daha sonraki merkezi alımlarda tekrar tercih yapamazsınız.

Soru: 2017 yılında KPSS'ye girsem alacağım puanla kamu kurum avukatlığı alım  ilanlarına başvurabilir miyim ya da merkezi yerleştirmelerde tercih verebilir miyim?

Cevap: Hayır.

Soru: Mülakatlı alımla bir kamu kurumuna yerleşirsem merkezi atamada tercih yapabilir miyim?

Cevap: Tercih yapmanıza bir engel yok fakat atanmanız durumunda kurumunuzun muvafakat vermesi gerekir ki bu da kurumunuzun inisiyatifindedir.

Soru: Mülakatla alım yapan kurumlara nasıl yerleşebilirim?

Cevap: DPB ya da tercihiniyap.net gibi sitelerden kamu kurumlarının verdikleri ilanları takip edebilirsiniz. Kimi kurumlar yazılı + sözlü sınav uygularken sadece sözlü sınav uygulayan kurumlar da vardır. İlanlardan detayları öğrenebilirsiniz.

Soru: Avukatlık ruhsatnamesi olmadan avukatlık kadroları için tercih yapabilir miyim?

Cevap: Tercih işlemlerinin son günü itibariyle (2016/2 için en geç 30 Aralık 2016 tarihinde) ruhsatınızın elinde olması gerekiyor. Yoksa tercih yapamazsınız yapsanız dahi atamanız gerçekleşmez ve puanınızla merkezi yerleştirmeye tekrar tercih veremezsiniz.

Soru: Askerdeyken merkezi atamadan tercih yapıp atanabilir miyim?

Cevap: Evet, bu durumda atandığını kurum askerliğinizin bitimini izleyen 30 güne kadar hakkınızı saklı tutmaktadır.

Soru: Bir kamu kurumunda avukat olarak çalışırken hakim/savcı olmam mümkün mü?

Cevap: Aday Hakim/Savcı olarak mesleğe başlayabilmeniz için avukat olarak çalıştığınız kamu kurumunda muvafakat almanız gerekmektedir. Genellikle muvafakatın verildiği söylense de bu durum kurumların inisiyatifinde olduğu için bu konuda kesin bilgi vermek yanıltıcı olacaktır.

Soru: X Puan aldım atanabilir miyim? Branş bazında X. oldum, kaçıncı atamada atanırım? Puanlar ne kadar düşer?

Cevap: Bu soruların cevapları kaç kadro verildiğine göre cevaplanabilir ki bu cevap da net bir cevap olamaz. Çünkü önünüzdeki adayların tercih verip vermeyeceği, kaç kişinin hakim-savcı olduğu, kaç kişinin belirli şehirleri istediği için sonraki atamaları beklediğini bilmek mümkün değildir. Fikir vermesi açısından, 2014 sınavıyla merkezi atamayla 350 civarında avukat alınırken son atamada son sırada yerleşenin branş bazında 1400'lerde olduğu söyleniyor.

Soru: Kurum avukatlığı için yaş sınırı var mı?

Cevap: Merkezi atamalar için yaş sınırı yok, fakat mülakatlı alımlarda kurumlar personel yönetmeliğiyle  yaş sınırı koyabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER