Gürcistan'dan Araç Getirme 2018

Gürcistan'dan araba getirme konusunda nasıl bir uygulama söz konusudur? Gürcistan'dan araç satın alındığında vergisiz olarak yurda sokulabilir mi? Gürcistan'dan çok uygun fiyatlara lüks araçlar alınarak Türkiye'ye getirilebilir mi? Gürcü araçlarından vergi alınmıyor mu? Bu sorularının cevabı niteliğinde yazımızı okumalısınız.

Gürcistan'dan Araç Getirme 2018

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı mevzuatındaki düzenleme ile yurt dışında yerleşik olan gerçek ve tüzel kişiler, başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son bir yıl içerisinde 185 günden uzun süre yurtdışında geçirmeleri durumunda, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını turistik kolaylıklar kapsamında yurtdışından geçici ithalat kapsamı ile getirebilirler. Bir yıl hesabı yapılacak olan kişilerin Türkiye’ye geliş tarihinden bir yıl geriye doğru gidilerek, giriş-çıkış kayıtlarına bakılarak hesaplama yapılır. Örneğin kişi, 24.10.2017 tarihinde Türkiye sınır kapısına gelmiş olsun, bu kişinin 24.10.2016 ile 24.10.2017 tarihleri arasında 185 gün yurtdışında kalıp kalmadığına bakılır. Aynı zamanda turistik kolaylıklar kapsamında getirilecek taşıtın da ikamet edilen ülkede kayıtlı olması ve son bir içerisinde 185 günden fazla yurtdışında kullanılmış olması gerekmektedir. Eğer, bu kişi ve getireceği araç 185 günden fazla yurtdışında geçirmiş ise, bu kişiye aracını 2 yıl boyunca Türkiye içerisinde kullanma hakkı verilir. Bu hak, 2 yıldan fazla olamaz. Süre aşımı durumlarında Gümrük Müdürlüklerince, Gümrük Kanunu'na göre cezai işlem uygulanır. 

TURİSTİK KOLAYLIK KAPSAMINDA GETİRİLEN TAŞITLAR

Yukarıda da bahsedildiği üzere yurtdışında yerleşik bulunan kişiler: Türk vatandaşı olan kişiler ve yabancı uyruklu kişilerdir. Yabancılara ait taşıtlara verilecek süre bu kişilerin Türkiye de kalabilecekleri süre kadardır. (Örneğin Sarp Sınır Kapısından Türkiye’ye kimlikle giriş yapan Gürcistan Vatandaşına verilecek süre 180 günde 90 günü geçemeyeceğinden taşıtına da en fazla 90 gün süre verilir.) Aynı şekilde yurtdışında emekli olan kişilere de tek bir sefere mahsus olmak üzere 185 gün şartına bakılmaksızın, araçlarını geçici ithalat kapsamında getirebilirler. Emekliler içinde tek bir sefere mahsus olmak üzere 2 yıllık araçlarını yurtiçinde kullanma imkanı verilmiştir. 

GÜRCİSTAN'DAN LÜKS ARABA GETİRME

Bilindiği üzere, ülkemizde yurtiçine ithalat kapsamında sokulan araçlardan büyük oranlarda vergi alınmaktadır. Ülkemize ithal edilen 2000 CC üzerinde bir aracın, ithal edildiği ülkeye göre değişmekle birlikte gümrük vergisi oranı %0 ile %10 arasında, özel tüketim vergisi bütün ülkeler için %100 ile %160 arasında ve katma değer vergisi de bütün ülkeler için %18 olarak uygulanmaktadır. Bu da bir aracın ithalat değerinin neredeyse 2 ile 3 katı arasında bir vergi uygulandığı anlamına gelmektedir. Yurtdışında ise araç fiyatları vergilerin bu kadar yüksek olmaması nedeniyle oldukça uygundur. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve Gürcistan'da, ülkemizde 100 bin TL'nin üzerinde satış değeri bulan bir aracı 25-30 bin TL civarına almak mümkündür. Bu durumun yarattığı en büyük problem: kişilerin yasadışı yolları kullanarak bu ülkelerden satın aldıkları aracı, yurda sokmaları şeklinde görülmektedir.

Özellikle, Gürcistan'dan son yıllarda ciddi sayıda aracın yasadışı yollarla yurda sokulmaya çalışıldığı bilinmektedir. Yurtdışında yaşayan her vatandaşın, yerleşik olma şartına uygun olarak Gürcistan'da yaşıyor olması durumunda elbette 2 yıllığına geçici ithalat kapsamı ile araç getirmesi mümkündür. Ancak bu durum sadece Gürcistan'da yaşayan ve 185 günden fazla Gürcistan'da kalmış olan Türk vatandaşlarına özgü bir durumdur. Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarının böyle bir hakkı yoktur. Türkiye'de yaşayan bir kişinin, Gürcistan'a  kısa süreli giderek, satın aldığı arabayı gümrük vergilerini ödemeksizin yurda sokması mümkün değildir. Bu kişinin farklı yol ve yöntemlerle yurda soktuğu araç kaçakçılık hükümlerine göre değerlendirilir. 

GÜRCİSTAN'DAN NASIL ARAÇ GETİRİLİYOR?

Bir Gürcü vatandaşı veya Gürcistan'da yaşayan Türk vatandaşı yolcu beraberi muafiyet kapsamında geçici ithalat kapsamı ile yurda Gürcistan'dan satın aldığı araçla giriş yapıyor. Bu aracı Türkiye'de yerleşik birisine satıyor ve daha sonra kendisi yasadışı bir yolla araçsız bir şekilde yurdu terk ediyor. Araç yurtta kalmasına rağmen, gümrük vergileri ödenmeksizin satın alınmış oluyor. Bir başka durumda bu kişi aracını yurtiçinde bulunan aynı marka başka bir araç ile değiştiriyor. Çeşitli yol ve yöntemlerle araçların şase numaraları vs. değiştiriliyor ve bu kişi yurtiçinde değiştirdiği araçla yurttan çıkış yapıyor. Asıl getirdiği araçta yurtta kalmış oluyor. İşte bu yol ve yöntemlerle lüks araç sahibi olan kişilerin yakalanmaları durumunda hem ellerindeki araca el konulmakta, hem de 5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanuna tabi olarak yargılanmaları sağlanmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle Gürcistan'dan lüks otomobiller  vergisiz olarak yurda sokuluyor haberlerine aldırış etmemenizi öneririz. Yasadışı yollarla getirilen şeylerin reklamının yapılması insanları kaçakçı yapmaya itebilir.


Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 08:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 1 yıl Önce

genel olarak 1 yıl içinde 180 gün oturumunuz var ise araç getirebiliyorsunuz , www.gurcistanarabafiyatlari.net guncel fiyatları sitesinde yayınlıyor cok uygun araçlar var.