kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Polis Olmak İçin TYT’de Kaç Net Gerekir?

Üniversite sınavına polis olmak için hazırlanan arkadaşımız için özel bir yazı kaleme aldık. PMYO şartlarında yer alan TYT sınavında belirli bir baraj puanın üstünde alma zorunluluğu bulunmaktadır. Polis olmak isteyen lise mezunları PMYO sınavına katılmak için TYT sınavından en az 250 puan almak zorundadır. Biz de hedefini polis olmak için belirleyen adayların kaç net yapmaları gerektiğini yazmak istedik. Polis olmak için TYT'de kaç net gerekir? TYT'de 250 puan almak için kaç net gerekir? İşte cevabı…

YKS
A+
A-

Polis Olmak İçin TYT’de Kaç Net Gerekir?

Polislik mesleği pek çok gencin tercih ettiği ve sınavlarda ter döktüğü bir meslek grubudur. Peki polis olmak için TYT de kaç net almak gerekir gelin birlikte inceleyelim.

EGM – Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığına her yıl binlerce polis alınmaktadır. Bu alımların gerçekleştirildiği dönemlerde Polis Meslek Yüksekokulunu kazanmak isteyen adayların sınav başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir.

Adaylar, PMYO başvuru şartları içerisinde belirlenecek olan taban puanı almak için TYT sınavına hazırlanmaktadır. Biz de önümüzdeki sene polis olmak isteyen lise mezunları için PMYO için belirlenen başvuru şartlarında yer alan TYT taban puanını almaları için kaç net yapmaları gerektiğini hesapladık. PMYO için belirlenen 250 puanı almak için kaç net gerekir? PMYO hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından bu sorunun cevabını verelim.

PMYO Sınavı Başvuru Şartları

YKS sınav sonuçlarına göre TYT puan türünden en az 250 ham puan almış olmak. Emniyet Teşkilatı Personelinden şehit ve vazife mamulü olanların eş ve çocukları için TYT puan türünden en az 150 ham puan almış olmak.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okuldan mezun olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı tarih olan 31 Aralık 20210 tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak. (31Aralık 1995 – 1 Ekim 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak)
 • Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Erkeklerde en az 167 cm ve kadınlarda en az 162 cm boy uzunluğundan olmak. Beden Kitle İndeksi erkek ve kadınlar için 18.00 ile 27.00 aralığından olmalıdır.
 • Diğer genel şartlara EGM Polis Akademisi giriş sınavı linki üzerinden ulaşılabilir.

Polislik hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için YouTube kanalımıza abone olmalısınız. Tercihiniyap TV kanalına abone olmak için Tıklayınız.

PMYO Sınav Aşamaları (Sağlık Kontrolü, Fiziksel Yeterlilik Sınavı, Mülakat Sınavı)

Sınava başvuru şartları uygun olan adaylar, yukarıda link içerisinde belirtilen bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra belirli aşamaları başarıyla geçmek zorundadır. Bu aşamaları belirtecek olursak:

Adaylar, PMYO sınavına girmeden önce sağlık komisyonu tarafından Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartlarına Yönetmeliğine göre yapılan kontrollerde, ” PMYO öğreci adayı olur ” şartını sağlamalıdır.

Sağlık şartına uygun adaylar, Fiziksel Yeterlilik sınavına tabi tutulur. Bu sınava ait parkur ve talimatlar www.pa.edu.tr internet adresinde ilan edilecektir. Fiziksel Yeterlilik sınavından 100 üzerinden en az 60 alan adaylar mülakat sınavına katılacaktır. Sağlık şartını taşımayan adaylar, Fiziksel Yeterlilik sınavına katılamazlar.

Fiziksel Yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınavına tabi tutulur. Bu sınavda adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir ve kartta yer alan konuya göre çeşitli sorular sorulur. Adayların bu sorulara verdiği cevaplara göre farklı kriterler üzerinden en az 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Mülakat sınavından 70 puan ve üzerinden alan adaylar başarılı sayılır.

Polis Olmak İçin  TYT’de Kaç Net Gerekir?

Ana başlığımıza dönecek olursak, polis olmak için kaç net yapmak gerektiğini belirtelim. PMYO sınav şartları içerisinde TYT sınavında en az 250 ham puan alma şartı söz konusudur. Bu şartın yıl içinde değişmeyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle polis olmak için kaç net gerektiğini düşünürken,  TYT’de 250 puan almak için kaç net gerekir? Sorusunun cevabını vereceğiz.

TYT sınavında 250 ham puan almak için en az 45 net ve üzerinde yapmak gerekmektedir. Adaylar, kendilerini garanti altına almak için net sayısını biraz daha arttırıp, TYT sınavında 50 net üstünde yapmaları durumda PMYO sınavına katılım için gerekli olan ham puanı kesinlikle almış olacaktır. ÖSYM tarafından açıklanan sınav sonuçlarına göre sınavda yer alan farklı alanlara göre yapılması gereken net sayılarını şu şekilde belirtelim:

 • TYT’de 20 Türkçe, 12,75 Temel Matematik ve 12 Sosyal Bilimler neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
 • TYT’de 20 Türkçe, 16 Temel Matematik ve 9 Sosyal Bilimler neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
 • TYT’de 28 Türkçe, 9,5 Temel Matematik ve 7,5 Sosyal Bilimler neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
 • TYT’de 17 Türkçe, 19 Temel Matematik ve 8,75 Fen Bilimleri neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
 • TYT’de 18,5 Türkçe, 12,5 Temel Matematik, 11,5 Sosyal Bilimler ve 2,5 Fen Bilimleri neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
 • TYT’de 26 Türkçe, 7,5 Temel Matematik, 10 Sosyal Bilimler ve 2,25 Fen Bilimleri neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.

ÖSYM Sonuçlarına Göre 250 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir?

YKS sonuç belgelerinden aldığımız resmi verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sınava katılan arkadaşlarımız tarafından paylaşılan sonuçları içerdiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

 • Türkçe: 27,75 net, Sosyal Bilimler 14,25 net, Temel Matematik: 0,25 net, ve Fen Bilimleri: 1,75 net. Toplam: 44 NET, TYT Ham Puan: 248,25
 • Türkçe: 18,75 net, Sosyal Bilimler 4 net, Temel Matematik: 14 net, ve Fen Bilimleri: 8,25 net. Toplam: 45 NET, TYT Ham Puan: 249,71
 • Türkçe: 27 net, Sosyal Bilimler 14,5 net, Temel Matematik: 1 net, ve Fen Bilimleri: 2 net. Toplam: 44,5 NET, TYT Ham Puan: 250,09
 • Türkçe: 22,5 net, Sosyal Bilimler 10,25 net, Temel Matematik: 11,75 net, ve Fen Bilimleri: 1 net. Toplam: 45,5 NET, TYT Ham Puan: 252,51
 • Türkçe: 30 net, Sosyal Bilimler 10 net, Temel Matematik: 9,25 net, ve Fen Bilimleri: 0 net. Toplam: 49,25 NET, TYT Ham Puan: 257,96
Yorumlar

 1. Sevcan polat Avatar Sevcan polat dedi ki:

  Bileğimin üstünde hafif bi yanma izi var polis olmak istiyorum olabilir miyimm

  1. İlknur Avatar İlknur dedi ki:

   Benim de sol elimin üzerinde var birkaç polis memuruna sormuştum bir sorun teskil etmez demişlerdi (yara izim serçe parmağın tırnağı büyüklüğünde)

 2. Şebnem Avatar Şebnem dedi ki:

  Beş metre uzaklıktan eşgal belirleyecek sekilde görünmüyorsa sorun yok diye biliyorum.

  Gerçi ben cevap verene kadar okula girmiş bile olabilirsiniz 😅