Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2020/2 KPSS Atama Taban Puanları

​​​​​​​KPSS 2020/2 merkezi atamasında siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunları en küçük ve en büyük kaç puan ile atandı, siyaset bilimi ve kamu yönetimi atama taban puanları bu atamada kaçta kaldı?

15.01.2021
A+
A-

Kamu personeli olarak yani memur olarak bir meslek icra etmek çoğu insan için iyi bir tercih olarak görülebilir. Güvenli olmasından düzenli maaşa kadar pek çok insan memur olmak için çaba göstermektedir. Türkiye’de memur olmak isteyenlerin izlemesi gereken yolun başında ise kamu personeli seçme sınavına (KPSS) girmek gelmektedir.

Adaylar KPSS’ye girerek rakiplerinden duruma göre farklı farklı puan türlerinde iyi puanlar almaya çalışırlar. Alınan bu puanlar aracılığıyla da merkezi atama veya açıktan alım gibi kamu alımlarına başvuru yaparlar. Alınan herhangi bir puanın neye yeteceği de adayların aklında önemli bir soru olarak yer etmektedir. Merkezi atamalarda adaylar merkezi bir sistem üzerinden en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere yerleştirilirler. Alınan puanın bir yere yetip yetmeyeceği aslında her sene ve her alıma göre değişiklik gösterse de önceki atamalarda ortaya çıkan atama puanları adaylara fikir vermektedir. Bu merak ile içeriğimize göz atıyorsanız siyaset bilimi ve kamu yönetimi KPSS 2020/2 atama taban puanları listesini yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

KPSS 2020/2 SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ ATAMA TABAN PUANLARI

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bir lisans programıdır ve siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunları merkezi atamalarda temelde 2 farklı nitelik kodunu da taşıyan kadrolara başvurabilirler (farklı bir nitelik kodu eklenerek ek şart istemesi durumunda adayların o şartı taşıması da beklenecektir.) Bunlardan bir tanesi tüm lisans programı mezunlarının başvuru yapabildiği 4001 nitelik kodlu kadrolarken diğeri ise 4503 nitelik kodlu özellikle siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve benzeri bölüm mezunlarının başvuru yapabildiği kadrolardır.

2020/2 atamasında da siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunlarının bu bilgi ışığında başvuru yapabileceği toplam 200 kadro bulunmaktaydı. Bu 200 kadronun 95’ine tüm lisans programı mezunları başvuru yapabiliyorken 105 tanesine ise 4503 nitelik kodunda aranan bölümlerden biri, yani siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve benzeri bölüm mezunları başvuru yapabiliyordu.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunlarının başvurabildiği bu kadrolara gerçekleştirilen yerleştirmelere bakıldığında en büyük puan ile atanan adayın 98,200 puan ile en küçük puan ile yerleştirilen adayın ise 87,524 puan ile yerleştirilmesinin yapıldığı görülmektedir.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi 2020/2 KPSS atama taban puanları listesi aşağıdaki gibidir.

kpss 2020 2 siyaset bilimi ve kamu yonetimi atama taban puanlari

kpss siyaset bilimi ve kamu yonetimi 2020 2 atama puanlari

kpss siyaset bilimi ve kamu yonetimi 2020 2 atama taban puanlari

<div></div>

KPSS, memuriyet, ilanlar, alımlar ve benzeri her türlü konuda fikir alabileceğiniz, bilgi edinebileceğiniz forum sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfalarımızı ziyaret etmek için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Yazımız içerisinde edindiğiniz bilgiler ve siyaset bilimi ve kamu yönetimi KPSS 2020/2 atama taban puanları listesi ÖSYM tarafından yayıma sokulan kılavuzlardan faydalanarak hazırlanmıştır. Tüm bu konularda yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru tüm adaylar için esas olacaktır.

<div></div>

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.