Sözleşmeli Er ve Erbaşların Çalışma Şartları Nasıldır?

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Çalışma Şartları Nasıldır?

01.01.2017
A+
A-

848 0 df3320c45525656050ed57f257ca6011

                                              Sözleşmeli Er

Sözleşmeli erbaş ve erler,belli bir ücret karşılığında erbaş ve er görevlerini yerine getirenaskerlerdir. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları yılın bellidönemlerinde sözleşmeli er alımı için ilan yayınlar ve başvuruları alarakdeğerlendirir. Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla sözleşmeli er alımlarıyapılır.

                                   Sözleşme süresi 

Sözleşmeli erlerin ilksözleşme süreleri 3 veya 4 yıldır. Bu sürenin ardından sözleşmeli erler tekrarsözleşme imzalama hakkına sahiplerdir. İkinci  sözleşme için de alt sınır1 yıl, üst sınır 3 yıldır. Hizmet süresi 7 yıla ulaştığında bir daha sözleşmeimzalanamaz. Ayrıca sözleşme süresi sona ermeden sözleşmeli er istifa edemez.İki yıl hizmet veren sözleşmeli erler sözleşmeli onbaşı, iki yıl hizmet verenonbaşılar ise sözleşmeli çavuşluğa terfi eder.

                       Sözleşmeli erlerinözlük hakları 

Sözleşmeli erler, vatanigörevini yapan erbaş ve erler gibi kışlada kalır, yemek ve yatak ihtiyaçlarıdevlet tarafından karşılanır ve bunlar ücretsizdir. Bu açıdan yükümlü erbaş veerlerle benzerlik taşısalar da sözleşmeli erler ücret karşılığı görev yaparlar.Sözleşmeli er maaşı ilk yıl brüt 2 bin 537 iken bu tutar enflasyonoranında  artar. Deniz piyade gibi sınıflarda ilave ücretlendirme deyapılabilir.Sözleşmeli erlerin izin hakları vardır. Sözleşmeli erlerin 30 günüyıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere 45 gün izin kullanma haklarıvardır. Yakınlarının vefatı durumunda 10 günlük ek mazeret izni de verilebilir. Sözleşmeli erler hafta sonları izin kullanma hakkına da sahiptirler.Ancak evli dahi olsalar hafta içi mesai bitiminde evlerine gitme şanslarıyoktur.

       Sözleşmeli erler memur, uzman çavuş, astsubay olabilir mi?

Sözleşmeli erlerin en fazla7 yıl hizmet verebileceğini belirtmiştik. 7 yıllık hizmetin sonunda sözleşmelierler memur olabilirler. Bunun için olumlu nitelik belgesi gerekir. Ayrıcasözleşmeli erler 3 yıllık görev süresinin sonunda 29 yaşına gelmemişse uzmanerbaş olabilir. Sözleşmeli erlerin aynı şekilde 3 yıllık sürenin sonundaastsubay olma hakkı da vardır.

                     Sözleşmeli erlerin diğerhakları 

Sözleşmeli erlerin silahtaşıma hakları yoktur , kendilerine verilen silah görev silahıdır ve bunundışında silah verilmez. Ayrıca sözleşmeli erlerin orduevi ve askeri kamplardanyararlanma hakları da yoktur. Sözleşmeli erler sigortalı sayılırlar. Önsözleşme süresi içinde istifa etme, ayrılma hakları vardır ancak sözleşmekesinleştikten sonra ayrılma hakları yoktur.Yıllık izinleri 30 gün mazeretizinleri ise 15 gündür , ön sözleşme döneminde mazeret haricinde izin kullanma hakları yoktur.Sıkça sorulan sorular için tıklayınız.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. meral dedi ki:

    bu ıco'lar her ülkede kendi hukuk departmanını kurup veya halihazırda var olanlarla anlaşıp her yerde icra yapma yetkisi alınca bu piyasa güzel olacak.