Tıp Bölümü Nedir? Tıp Fakültesi Tanıtımı, Hakkında Bilgi

Tıp bölümü nedir, neden var, tıp fakültesi avantajları ve dezavantajları nelerdir, tıp iş imkanları nasıldır, tıp fakültesi okurken yapılması gerekenler ve tıp tercih edecekler için gerekli nitelikler nelerdir gibi soruların cevaplarını derlediğimiz yazımıza buradan erişebilirsiniz.

07.11.2018
A+
A-

BÖLÜM NEDEN VAR? BÖLÜMÜN AMACI NEDİR?

En yaygın biçimde doktor yetiştirmek için var olan tıp fakülteleri insan sağlığını ilgilendiren her alanda çalışma yapmak için kurulmuş fakültelerdir. Tıp bölümü insanların hastalıklarını gidermek, bu hastalıklara geçici veya kalıcı çözümler üretmek, kabaca insanların sağlıklı bir biçimde ya da asgari acıyla hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla doktorlar yetiştirmek ve bu alanlarda incelemeler, araştırmalar yapmak amacıyla faaliyet gösteren programlardır.

TIP FAKÜLTESİ DERSLERİ

Tıp bölümü neredeyse tüm lisans programlarından farklı bir öğrenim sunmaktadır. Tıp fakültesi temelde 6 yıllık bir eğitim ve öğretim süresine sahiptir. Bu 6 yıl okullarda genelde şu biçimde oluşturulmaktadır. İlk iki veya üç yıl klinik öncesi dönemdir; bu dönemde okutulan dersler ağırlıklı olarak mesleğin, bölümün temelini oluşturan teorik temelli tıp bölümü dersleri olarak belirlenmektedir. Bunlar ağırlıklı olarak anatomi ve alt dallarını, biyoloji ve alt dallarını, fizik, kimya ve bunların alt dallarını içeren temel derslerdir. Sonraki iki veya üç yıllık dönem klinik dönemi olarak isimlendirilmektedir. Bu alandaki ders içerikleri de ağırlıklı olarak pratiğe, laboratuvar ortamında ve klinik ortamında uygulamalı eğitime ve öğretime dayanmaktadır. Bu klinik eğitimi tıp alanının neredeyse tüm alt dallarında verilmektedir. Bir nevi öğrenilen teorik bilginin pratikte uygulanması ile ilgili olarak temel tıp alanında var olan tıp dersleri üzerinden oluşuyor denebilir. Son sene ise intörnlük dönemi olarak adlandırılan ve bir önceki yıllarda staj biçiminde alınan eğitimin daha detaylı bir biçimde uygulanması amacıyla eğitim görülen dönemdir. 6 yıllık bu eğitim tamamlandığında yüksek lisans ile denkliği olan diploma sahibi olunmaktadır. Örnek olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ders kataloğuna bakmak için TIKLAYINIZ

5932 1 8878afd189d20c1bef526c8470afedaf

TIP FAKÜLTESİNDE OKUYACAK BİREY İÇİN GEREKLİ NİTELİKLER NELERDİR?

Tıp fakültelerinde okuyacak bireylerin standartların üzerinde bir çalışma disiplinine sahip olması gerekmektedir, çünkü standart bir çalışma tıp fakülteleri için yeterli olmayacaktır. Bununla beraber tıp eğitimi alacak bireyler disiplinli ve özverili çalışmanın yanında yaptığı mesleğin insan hayatı ile ilişkisi düşünülürse insanlara değer veren, insanlar için mücadele eden yani bu duyguları taşıyan bireyler olmalıdır. İleride yöneleceğiniz alana göre değişiklik gösterebilecek olsa da tıp eğitimi alacak ve bu alanda çalışacak bireyler soğukkanlı, hızlı karar verme yetisine sahip olabilen, analitik düşünebilen, sayısal donanımı güçlü ve sayısal alanda sağlam temeli olan, yorucu eğitimi olan tıp bölümünün ve mesleğinin ağır şartlarına dayanıklılık gösterebilecek kişiler olmalıdır. Ayrıca operasyona dayalı alanlarda uzmanlaşacak kişilerin konsantrasyonunun, el-göz koordinasyonunun ve el becerilerinin aşırı sağlam olması gerektiği de unutulmamalıdır.

TIP FAKÜLTESİ İŞ OLANAKLARI VE İŞ ALANLARI NELERDİR? TIP BÖLÜMÜ MEZUNLARI HANGİ UNVANI ALIR? TIP MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Tıp bölümünün çalışma sahası sağlık bilimleri alanıdır ve bölümü bitiren bireyler hekim, doktor unvanını almaktadırlar. Tabi ki bireyler eğitimlerini tamamladıktan sonra pratisyen hekim olarak görev yapmaya başlayabilecek olsa da devam eden süreçte çalışma alanı belirlemek adına farklı durumlar da bulunmaktadır. Bunlar yine sağlık bilimine bağlı ve temelinde doktorluk-hekimlik unvanı bulunan tıp meslekleri olsa da her birinin yönelimi farklıdır. Bunun yolu olarak Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı-Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile uzmanlığa hak kazanarak belirlenen asistanlık döneminden sonra uzman doktor olarak görev yapabilirsiniz. Bu süreçleri tamamlamanız halinde özel hastanelerde çalışabilir veya kendi kliniğinizi açabilirsiniz. Tıbbi araştırma alanına da yönelmeniz mümkün. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olarak görev yapmak da tercihlerden birisi olabilir. Tıp meslekleri dediğimiz zaman aslında akla gelen meslekler belli olduğu için daha fazla çeşitlendirmeye de gerek yok diyebiliriz.

5932 3 8878afd189d20c1bef526c8470afedaf

TIP FAKÜLTESİ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLİR? TIP BÖLÜMÜ KAÇ YILDIR?

Tıp fakültesi yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) puan türleri için SAY yani sayısal puan türü ile tercih edilebilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi öğrenim süresi 6 yıldır ve hazırlık eğitimi olan üniversitelerde bölümü tercih etmeniz halinde 7 yıla çıkabilmektedir.

TERCİHİNİ YAP EKİBİNİN YORUMU

Biz Tercihini Yap ekibi olarak sınava giren her adayın kendisi için en doğru bölümü seçmesini istiyoruz ve bu yüzden de bu bölüm tanıtımlarını kişisel yorumlar ve tecrübeler ışığında hazırlıyoruz. Tıp bölümü gibi bu kadar önemli ve tercih edilmesi için birçok neden bulunan bu alanı tercih edecek adaylara fikir vermesi amacıyla; tıp nasıl bir bölümdür, tıp okumak ne kazandırır, ne kaybettirir, okurken yapılması gerekenler nelerdir gibi sorulara verdiğimiz cevapları yazımızda derlemeye çalıştık.

TIP FAKÜLTESİ TERCİH ETMEK

Tıp fakültesinde okumanın ve mezun olduktan sonra yapacağınız mesleğin önemini belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık yirmi sene öncelerine kadar bölüm tercihleri sınava girmeden önce yapılmaktaydı. Bu daha sağlıklı bir tercih biçimiydi diyemeyiz fakat daha az puan almayı beklerken daha fazla aldım o zaman meslek garantisi olduğu için tıp yazayım gibi bir anlayışı bir parça da olsa engelleme şansı vardı. Bugün insanlar başka bir bölümü tercih etmeyi düşünürken ya daha yüksek puan aldıklarından ya da ailelerinin baskı ve taleplerinden dolayı tıp fakültesi tercih edebiliyorlar. Tıp bu tarz durumlar içinde tercih edilmemeli, gerçekten bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız bu bölümü tercih etmeniz doğru olan davranış biçimidir diyebiliriz.

5932 5 8878afd189d20c1bef526c8470afedaf

TIP FAKÜLTESİNİ NEDEN OKUMAK İSTEDİĞİNİZİ SORGULAYIN

Doktor olmak birçok kişinin çocukluk hayalidir. Bu hayal farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Görece yetişkin olup tıp fakültesi tercih etmek isteyen bir bireyin bunu neden istediğini sorgulaması ve gerçekten okumayı istediğinden emin olması bizim en büyük arzumuz. Bazı bölümler için dile getirdiğimiz bu bölüm bireysel çıkar elde etmek için okunmaz anlayışı tıp için tümüyle geçerli. Tıp, insan hayatıyla doğrudan ilgili bir alan. Doktorluk oldukça değerli bir meslek fakat hakkını yerine getirerek yapmak şartıyla. Tıp okuyacaksanız kendinize insanlar için ne yapabilirim sorusunu sürekli sormayı alışkanlık haline getirmenizi önermek zorundayız. Tıp, iş garantisi var, cerrah olursam çok zengin olurum, insanlar bana saygı gösterir, tıp ülkede önem gören bir bölüm, mühendis veya arkeolog olmak istiyordum ama puanım yetiyor bu yüzden tıp okuyayım anlayışları ile okunmamalı. İnsanlara sağlığını kazandırmak veya onları hayatta tutmak gibi bir amacı olan mesleğin eğitimini bu niyetlerle almamalısınız. Eğer siz önceliğinizi değerli ve kutsal olanlar üzerine kurar ve bunun için gerçekten sıkı bir biçimde çalışırsanız diğer beklentileriniz, arzularınız, hayalleriniz kendiliğinden gerçekleşir.

TIP BÖLÜMÜNÜN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Bir bölümün avantajı ne yazık ki meslek sahibi olmakla, kesin iş bulmakla eşdeğer tutulduğu için tıp okuduğunuzda işsiz kalma olasılığınız; ülkemizdeki sağlık elemanına duyulan ihtiyaç göz önünde bulundurulursa neredeyse sıfır. Tek amacınız olmaması gerektiğini vurgulasak da maddi açıdan ve saygı görme noktasında manevi açılardan tatmin edici olacağını da vurgulamamız gerekir. Eğer severek ve isteyerek okunursa oldukça ilgi çekici, değerli olması ve geniş bir inceleme, çalışma alanının bulunması da avantaj diyebiliriz.

Bölümün dezavantajlarından en önemlisi hem kazanmanın hem okumanın aşırı çaba gerektirmesi ve Türkiye’de eğitimi alınan neredeyse tüm lisans programlarından zor olmasıdır diyebiliriz. Bölümü daha okumaya başladığınızda yorucu bir tempo sizi bekliyor ve uzun yıllar boyunca aynı yorucu tempo hayatınızın bir parçası olarak hayatınızın içinde duracaktır. Diğer bir dezavantaj eğer daha iyi bir kariyer yapmak istiyorsanız oldukça zor bir dil sınavının ve TUS’un sizi bekliyor olduğu gerçeği. Bununla beraber aynı noktadaki dezavantaj ülkede sağlık alanında yaşanabilecek ekonomik sıkıntıların yansıması olarak uzman olmanın oldukça zor hale gelmesi. Pratisyen olarak kalırsanız da zorunlu hizmet gerçeği bir yüke dönüşebilir. Başka bir yandan meslek hayatınızda karşılaşabileceğiniz hastaların zaman zaman anlayışsız davranabilecek olması bir dezavantaj olarak sayılabilir. Komşuların ve akrabaların şuramda bir ağrı var neden olabilir, hadi doktor ol da bizi iyileştir gibi cümleleri de küçük de olsa bu bölümün rahatsız edici yanlarından biri diyebiliriz. Bunlara ek olarak yasal hakların sürekli değişiyor olması da bu bölümü bitirdiğiniz zaman karşınıza çıkacak zorluklardan biridir demek durumundayız.

TIP FAKÜLTESİ TERCİH EDERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

Yukarıda belirtilenler dışında bu bölümü tercih ederken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri pratik eğitim alanının daha geniş ve altyapısının daha iyi olduğunu düşündüğünüz üniversiteleri tercih etmeye çalışmak olabilir. Hiçbir tıp bölümünde sadece kuru kuru akademik eğitim vermeyecek olsalar da bazı üniversitelerin pratik eğitiminin daha iyi olması sebebiyle tercih ederken buna dikkat etmelisiniz. Tercih ederken okullardaki Profesörleri ve o okuldan mezun olan kişileri de incelemeye çalışın. Tıp bölümünde kimden öğreti aldığınız ve öğreti alacağınız hocaların öğrencisi olmuş kişilerin ne düşündüğü de önemli bir konu. 

5932 7 8878afd189d20c1bef526c8470afedaf

Bölümü İngilizce okumak size puan kazandırabilir ama illa İngilizce olsun diye de bir öneri de sunmuyoruz. Sonuçta tıp fakültesi kendi lügatına sahip. İngilizce gireceğiniz dil sınavında, sınavlarında, pratik sahibi olduğunuz için bir avantaja dönüşebilir. 

Bu bölümü tercih etmeden önce bölümden mezun olmuş insanlarla kesinlikle görüşmeye çalışıp onlardan fikirler alarak hem okuma anlamında hem de meslek edindikten sonraki süreçte kendiniz için uygun olup olmadığından emin olmaya çalışın. Bunlarla beraber olanağınız var ise tıp bölümlerinin derslerine giderek bunun size keyif verip vermediğini anlayabilirsiniz. Sadece puanınız yetiyor diye bu bölümü lütfen tercih etmeyin.

Maddi anlamda dikkat etmeniz gereken şeyler arasında da okulun kütüphane, teknoloji, kampüs, okul toplulukları gibi okulun tüm maddi imkanlarını sayabiliriz. Okulu tercih etmeden gidip görmek zorunda olduğunuzu unutmayın, çünkü 6 yılınız orada geçecek ve bu oldukça önemli bir süre. Okulun kütüphanesi ve teknolojik yeterliliğini de mutlaka incelemelisiniz çünkü bu sizin öğreniminize direkt katkı sağlayacak bir konu. Okul toplulukları ise sosyalleşmenize katkı sağlayacağı için bir okulu tercih etmeden önce güzel etkinlikleri bulunan topluluklarını da incelemeyi ihmal etmeyiniz.

TIP OKURKEN YAPILMASI GEREKENLER VE YÖNELEBİLECEĞİNİZ ALANLAR NELERDİR?

Tıp okurken yapacağınız en önemli şey tabi ki sürekli çalışma motivasyonunuzu, konsantrasyonunuzu yüksek tutmak olacaktır. Yatarak okuyamayacağınız veya bir şekilde bunu başarsanız da yeterli donanımı kazanamayacağınız bir bölüm olduğunu dikkate almak zorundasınız. Tıp fakülteleri doktor yetiştirmek gibi önemli bir görev gördüklerinin farkında olabildikleri için eğitim biçimlerini buna göre belirlemiş durumdalar bu yüzden sizin kendinizi geliştirmek için yapmanız gereken temel şey sıkı bir biçimde ders takibi yapmanız ve okulda size verilen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalışmanızdır. Bunlarla beraber dilinizi geliştirmek için çabalamalı ve TUS’ta sizi nelerin beklediğini bilerek bilinçli ve sistemli bir öğrenim hayatı geçirmelisiniz. Yönelmeyi düşünebileceğiniz alanı netleştirmek için tabi ki bilgi sahibi olmalısınız fakat kendinizi geliştirmek için sürekli çabalarsanız uzmanlık konusunda hangi alana yöneleceğinize erken dönemde karar verebilirsiniz ve o alana daha fazla odaklanabilirsiniz. Bir yandan da insani duygularınızı sürdürebilmek adına sosyal faaliyetlerin içinde olmaya da çaba gösterin. Eğer sistemli ve düzenli bir eğitim hayatı geçirirseniz bunu yapmaya fırsatınız bulunacaktır.

Aklınızda Bulunsun

Bu kısımda ilk söyleyeceğimiz şey kendinizi iyi tanıyın, tıp fakültesini kesinlikle okumak istediğinizden emin olun, geleceğinizi şekillendirecek bir karar verdiğinizi fark edin ve ayrıca hatırlayın üniversite herkesin okumak zorunda olduğu bir şey değil. Tıp okumak oldukça zorlayıcı ve bu zorluğu gerçekten buna değecek bir şeyler için göze almalısınız çünkü mutluluk ve huzur insanoğlunun öncelikleri arasındadır. 

Hem eğitim hayatındaki hem de meslek hayatındaki yoğun, zorlayıcı çalışma temposu sizi makineleştirmeye müsait olsa da siz insani duygularınızı sürekli taşımak için mücadele edin, çabalayın, meslek hayatınızda anlayışlı, hoşgörülü ve insanlara yardım eden biri olmaya çabalayın. Unutmayın ki yapacağınız işin özü insanlara yararlı olmak, her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

Aklınıza takılan her şey için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Tıp Fakültesi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları listesine göz atmak için TIKLAYINIZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Enes dibiç dedi ki:

    Mezunların iş bulma olasılığı nedir ?

  2. Enes dibiç dedi ki:

    Mezunların iş bulma olasılığı nedir ?