kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TM Bölümleri Taban Puanları 2018

TM bölümleri 2018 taban puanları kaçla kapatmıştır, TM bölümleri olarak adlandırılan bölümler hangi bölümlerdir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

TM bölümleri 2018 taban puanları kaçla kapatmıştır, TM bölümleri olarak adlandırılan bölümler hangi bölümlerdir, 2018 TM bölümleri ve taban puanları listeleri nasıldır, üniversitelerde tercih edilebilecek kaç tane TM bölümü vardır, TM bölümleri olarak adlandırılan eşit ağırlık bölümleri hangi puan türleri ile tercih edilebilir, TM bölümlerini kimler tercih edebilir, TM bölümlerinde 2 yıllık ve 4 yıllık ayrımı var mıdır, 2 yıllık ve 4 yıllık TM bölümleri nelerdir ve bunların 2018 taban puanları nasıldır gibi soruların cevaplarına ve TM bölümlerinin 2018 taban puanlarına ulaşmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Üniversite sınavları sonrasında adayları ilgilendiren en önemli konu puan ve tercih ilişkisidir. Aldığım puan istediğim bölüme ya da herhangi bir bölüme yeter mi, aldığım puan ile nerelere yerleşebilirim gibi soruların cevapları bölümlerin taban puanlarını bilmekten geçmektedir. Biz bu yüzden sizlere taban puanları listelerini hazırlamaya çabalıyoruz.

TM BÖLÜMLERİ TABAN PUANLARI 2018

TM bölümleri dediğimiz bölümler üniversitelerin eşit ağırlık ağırlıklı programlarıdır. Temelde bu tarz bölümler için 2 yıllık ve 4 yıllık ayrımı mevcuttur fakat yenilenen sistemde 4 yıllık TM bölümlerini seçmek için eşit ağırlık puanı kullanılıyor olsa da 2 yıllık bölümler için bu ayrım ortadan kalkmıştır ve tüm bölümler TYT puan türü ile seçilmektedir.

TM bölümlerini seçmek için herhangi bir bölüm şartı aranmasa da bölümlere yatkınlık gereği ortaöğretimde eşit ağırlık temelli eğitim almış bireylerin tercihi daha yoğundur.

TM bölümlerine girmek için eşit ağırlık puan türü kullanılmaktadır. Bu puanı almak için TYT ve matematik ile türk dili ve edebiyat-tarih 1-coğrafya 1 derslerini içeren AYT’lere girmek gerekmektedir.

Yukarıda dediğimiz gibi 2 yıllık bölümler için puan türü ayrımı olmasa da biz taban puan listelerimizi eşit ağırlık temelli bölümler üzerinden 2 ve 4 yıllık bölümler diye ayırmayı uygun gördük. Türkiye genelinde üniversitelerde 79 tane 2 yıllık 130 tane de 4 yıllık olmak üzere toplamda 209 tane eşit ağırlık bölümü bulunmaktadır.

2 YILLIK TM BÖLÜMLERİ VE TABAN PUANLARI

2 yıllık eğim süresi bulunan ve eşit ağırlık bazlı eğitim veren TM bölümlerinin ve taban puanlarının bir kısmının listeleri aşağıdaki gibidir. Tam liste için TIKLAYINIZ

2 Yıllık Basım ve Yayın Teknolojileri Taban Puanları

2 Yıllık Eser Koruma Taban Puanları 

2 Yıllık Fidan Yetiştiriciliği Taban Puanları 

2 Yıllık İç Mekan Tasarımı Taban Puanları 

2 Yıllık Kooperatifçilik Taban Puanları

2 Yıllık Mimari Restorasyon Taban Puanları 

2 Yıllık Organik Tarım Taban Puanları 

2 Yıllık Posta Hizmetleri Taban Puanları 

2 Yıllık Sosyal Güvenlik Taban Puanları 

2 Yıllık Süt ve Ürünleri Teknolojisi Taban Puanları 

2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği Taban Puanları 

2 Yıllık Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Taban Puanları

4 YILLIK TM BÖLÜMLERİ VE TABAN PUANLARI

4 yıl ve daha fazla eğim süresi bulunan ve eşit ağırlık bazlı eğitim veren TM bölümlerinin ve taban puanlarının bir kısmının listeleri de aşağıdaki gibidir. Tam liste için TIKLAYINIZ

4 Yıllık Antrenörlük Eğitimi Taban Puanları

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Taban Puanları

4 Yıllık Felsefe Taban Puanları

4 Yıllık Hukuk Fakültesi Taban Puanları 

4 Yıllık Kamu Yönetimi Taban Puanları

4 Yıllık Lojistik ve Taşımacılık Taban Puanları

4 Yıllık Moda ve Tekstil Tasarımı Taban Puanları

4 Yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Taban Puanları

4 Yıllık Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Taban Puanları 

4 Yıllık Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Taban Puanları

4 Yıllık Tarım Ekonomisi Taban Puanları

4 Yıllık Tekstil Tasarımı Taban Puanları

4 Yıllık Turizm ve Otelcilik Taban Puanları

4 Yıllık Uluslararası İşletme Yönetimi Taban Puanları

4 Yıllık Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Taban Puanları

4 Yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri Taban Puanları

*Bilgiler ve veriler ÖSYM ile YÖK’ün kılavuz veya sitelerinden derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde bu kurumların yapacakları açıklama esas olacaktır.

Üniversite bölümlerinden tercihlerine, mezunların yapacağı işlerden ÖSYM sınavlarına kadar eğitim, öğretim ve meslek hayatıyla ilgili konularda destek alabileceğiniz forum sayfamız hizmetinizdedir. Foruma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

*Sistemin değişmesi sebebi ile taban puanlarında ve sıralamalarda değişiklikler olma ihtimalini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.