kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Üniversitede Ders Programı Nereden ve Nasıl Alınır? Nasıl Öğrenilir?

Üniversitede Ders Programı Nereden ve Nasıl Alınır? Nasıl Öğrenilir? Üniversite öğrencileri ders programlarının nasıl ve nereden öğrenebileceklerini merak ediyor. Özellikle de üniversiteye yeni başlayanlar için bu sorulara acil cevap aranıyor.

Üniversitelere kayıt işlemi tamamlandıktan sonra öğrenciler için ders kayıt süreci başlar. Tüm öğrenciler ders kayıtlarını tamamlayıp, ders programlarını oluşturur. Öğrenciler kendi ders programlarını Öğrenci-Okul Bilgi Sisteminde görebilir. Bunun dışında fakültedeki, enstitüdeki, yüksek okuldaki haftalık ders programı da ilan edilir. Böylece öğrenciler hem kendi ders programları hakkında bilgi sahibi olabilir hem de haftalık fakülte ders programı öğrenilebilir. Peki üniversite ders programı nereden ve nasıl alınır? Nasıl öğrenilir?

Üniversite Ders Programı Nereden ve Nasıl Alınır?

Üniversitelerde OBS denilen okul bilgi sistemi, öğrenci bilgi sistemi bulunur. Her okul farklı bir sistemle çalışsa da genel işleyiş benzerdir. Bu sistemler üzerinden ders seçimi yapılır, ders programı görüntülenir. İnternet üzerinden herkesin yapabildiği bu işlemler oldukça kolay gerçekleştirilir. Bu sayede öğrenci ne zaman isterse sistem üzerinden ders programını, derslerin hocalarını, ders saatlerini, ders içeriklerini sorgulayabilir. Akdeniz Üniversitesi için OBS sistemi eogrenci.akdeniz.edu.tr adresi üzerinden çalışır. Ankara Üniversitesi için obs.ankara.edu.tr şeklindedir. Bu sistemlere giriş yapan öğrenciler sistem üzerinden 1-2 dakika merak ettiği her soruya cevap bulabilir.

Üniversitede Ders Programı Nasıl Öğrenilir?

Yeni tip Koronavirüs salgını etkisiyle tüm eğitim öğretim faaliyetleri uzaktan gerçekleştirildi. Bu kapsamda internet üzerinden yürütülen işlemler önem kazandı. Ancak geçmişte olduğu gibi gelecekte de geleneksel yöntemlerde geçerli olacak. Bu kapsamda öğrenciler üniversitelerin öğrenci işlerine giderek ders programını isteyebilir. Okul yönetimi duyuru panolarına, sosyal medya hesaplarına ve internet sitesine ders programını koyarak erişime açar. Bu sayede öğrenciler okula gittiklerinde kısa sürede ders programını öğrenebilir. Kendi derslerini ayırt ederek saat, sınıf, hoca bilgisine ulaşabilir. Üniversitenize ait resmi siteden yayınlanacak olan Akademik Takvim ve ders programınızı öğrenebilirsiniz. Yine üniversitenize özel öğrenci bilgi sistemine giriş yaparak ders programınıza ve ihtiyacınız olan tüm bilgilere öğrenci bilgi sisteminden ulaşabilirsiniz.
üniversitede ders programı nereden ve nasıl alınır nasıl öğrenilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.