Üniversite Rehberi

Açıköğretim Diploması Nasıl Alınır? Açıköğretim Diploması Örneği

Açıköğretim modern eğitim sistemi içerisinde parlayan bir yıldız gibidir. Açıköğretim üniversite denkliğindeki eğitim kurumudur. Pek çok kişi öğrencilik hayatında belirlenen saatler arasında okula, fakülteye gitmeye alışmıştır. Ancak açıköğretimde alışılmışın aksine öğrenciler herhangi bir kuruma, dersliğe gitmek zorunda değildir. Açıköğretim öğrencileri derslerini bilgisayar aracılığıyla elektronik ortamdan takip edebilir. Açıköğretim dersleri interaktif olarak verilir. Üstelik öğrenciler canlı yayın yapılan derslere katılamazsa istediği zaman daha sonra dersleri takip edebilir.

Açıköğretim Nedir?

Açıköğretim öğrenci merkezli bir eğitim programıdır.Öğrencilere fırsat eşitliği sunar. Üstelik fiziksel engeli olan, okula gidemeyecek olan kişilere eğitim fırsatı tanır. Coğrafi engelleri, fiziksel engelleri, bölgesel engelleri yok eder. Örneğin şehrin en ücra köşesinde oturan birinin eğitim almasını sağlar. Ülkenin ücra bir köşesindeki öğrencinin eğitim almasını sağlar. Çalışkan öğrencilerin eğitim hayatını sürdürmesini amaçlar.Öğretim elemanlarıyla öğrencilerin etkileşimini öne çıkarır. Yüz yüze eğitimdeki ek masrafları ortadan kaldırır. Örneğin üniversiteye giden öğrencinin ulaşım, barınma, konaklama, beslenme gibi harcama kalemlerine gereksinimi ortadan kaldırır. Öğrencilere 7/24 eğitim alma imkanı tanır.

Açıköğretim Diploması Nasıl Alınır?

Açıköğretim Fakülteleri öğrencileri başarıyla derslerini verdikten sonra mezun olmaya hak kazanır. Örgün eğitimdeki gibi öğrencilerin mezun olduğu Açıköğretim Fakültelerinde öğrencilere diploma da verilmektedir.  Açıköğretim son sınıf öğrencileri sınav sonuçları açıklandıktan sonra eğer mezun olabilmişlerse diploma almaya hak kazanırlar. Açıköğretim Fakültesi mezunları için belirlenen daha önce açıklanan diploma alma tarihleri bulunmaktadır. 20 günlük süre içerisinde açıköğretim diploması alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken iki husus vardır.Öğrencilerin diploma alabilmeleri için staj zorunluluğu bulunmaması ve sorunlu dersinin olmaması gerekmektedir.

Açıköğretim öğrencileri https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/  adresi üzerinden sınav sonuçlarını ve diploma almaya hak kazanıp kazanmadıklarını sorgulayabilir.

Açıköğretim Diploması Nereden Alınır?

Açıköğretim Fakültesi öğrencileri diplomalarını nasıl ve nereden alacağını merak etmektedir. Kimler açıköğretim diploması alabilir? Açıköğretim diploması nasıl alınır? Açıköğretim diploması nereden alınır? İşte bu sorular açıköğretim öğrencileri tarafından sık sık sorulmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Açıköğretim Diploması almak isteyen öğrencilerin diploma almaya hak kazanması gerekmektedir. Diploma almaya hak kazanan yani tüm derslerini veren ve tüm sorumluluklarını yerine getiren öğrenciler diploma alabilir. 

Diploma alacak öğrencilerin öğrenci kimlik kartları ile Açıköğretim Fakültesi merkezlerine gitmeleri gerekmektedir. Merkezlere giden öğrenciler diplomalarını kolaylıkla alabilir. Ayrıca bazı durumlarda diplomasını almaya gidemeyecek kişiler birine vekalet vererek diplomasını aldırabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki Açıköğretim Diploması her bölgede bulunan Açıköğretim Fakültesi ofislerine ya gönderilmez. Ayrıca kargo ile diplomalar öğrencilere gönderilmemektedir. Öğrenciler diplomalarını yalnızca elden teslim alabilmektedir.

Açıköğretim Faültesi Diploması Örneği

Açıköğretim Fakültesinin avantajlarından biri diplomaların üzerinde “açıköğretim” ibaresinin yer almamasıdır. Bazı bölümlerde açıköğretim fakültesi diplomalarda yazsa da genellikle diplomaların üzerinde açıköğretim fakültesi yazmamaktadır. Bu nedenle pek çok kişi Açıköğretim Fakültesini tercih etmektedir. Aslında açıköğretim diplomaları hakkında çok şey konuşulsa da diplomaların neye benzediği bilinmemektedir. Hem açıköğretim fakültesi öğrencileri hem de açıköğretim eğitimini merak edenler açıköğretim diplomasının neye benzediği araştırmaktadır. İşte açıköğretim diploması örneği…

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Açıköğretim Fakültesi Diploma Örneği

5706 1 03c49a3de9f1c5a3737829bce84c78db

Açıköğretim Diploması Örneği

5706 2 03c49a3de9f1c5a3737829bce84c78db

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu