kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Aktüerya 2019 Taban Puanları

DGS aktüerya taban puanları 2019 listesinde yer alan puanlar nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilecek aktüerya kontenjanları 2018 için kaçtı, 2019’da kaç olur, 2018 yerleştirmeleri sonucu oluşan DGS aktüerya puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, DGS ile aktüerya bölümüne kimler, hangi puan türü ile girebilir gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav 2 yıllık bölüm yani önlisans programı mezunu adayların girerek 4 yıllık lisans programlarına yerleşmeye çalıştıkları, ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından hazırlanan, düzenlenen, yürütülen bir merkezi sınavdır. Adaylar bitirdikleri önlisans programını lisansa tamamlamak amacıyla bu sınava girerler ve 3 puan türü olan SAY, SÖZ ve EA arasından kendi tercih etmek istedikleri bölümü ilgilendiren puan türünden yeterli puanı alırlarsa o bölüme yerleşebilirler.

ÖSYM’nin düzenlediği çoğu merkezi sınavda olduğu gibi her sınav yapıldığı yılın değişkenleri barındırır bu yüzden de işler tercih noktasına geldiğinde puanların ne olacağı bir belirsizlik taşıyabilir. Bu sebeple ÖSYM bir tercih kılavuzu yayımlar ve yayımladığı kılavuzda yer alan taban puanları bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlardır ve bir fikir vermesi amacıyla ÖSYM tarafından tercih kılavuzlarına konulur.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak, 2018 DGS yerleştirmeleri sonucu ortaya çıkmış puanlara göre hazırlanacak olan listeleri biz her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS AKTÜERYA TABAN PUANLARI 2019

DGS ile aktüerya bölümünü tercih etmeyi düşünen bir adayın öncelikle ÖSYM DGS tercih kılavuzunda yer alan tabloya göre, aktüerya bölümünü tercih edebilecek önlisans programlarından birinden mezun olması gerekmektedir. Bunun dışında aktüerya bölümüne yerleşebilmek için DGS’de SAY yani sayısal puan türünden yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek 2018 aktüerya kontenjanları 6 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS aktüerya kontenjanları da muhtemelen bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden yerleşilmiş olan aktüerya bölümü için ortaya çıkan aktüerya puanları içinde yer alan en küçük puanın 227,90982 olduğu ve bu puan ile yerleştirmenin de Kırıkkale Üniversitesi’ne yapıldığı görülmektedir. Bölüme yerleştirmede kullanılan en büyük taban puanın ise 232,88341 olduğu ve bu puan ile yerleştirmenin de Marmara Üniversitesi’ne yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. Adaylar 2019 DGS’ye girerek SAY puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırsa muhtemelen aktüerya bölümünü kazanabilirler.

DGS aktüerya 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görselimiz yazımızın sonunda yer almaktadır.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlar, yerleştirmeler, bölümler vs gibi tüm konularda aklınıza takılan soruları FORUM sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS aktüerya taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan bilgiler ve kılavuzlar ışığında yazılmıştır. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır, biz böyle bir durumda yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da sizler ÖSYM resmi internet sitesindeki duyular kısmını düzenli olarak takip etmelisiniz, bu sizin için faydalı olacaktır.

5880 1 62d8c3d84dde4bdebd6fb578b759fd8a

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.