kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Fars Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

DGS fars dili ve edebiyatı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile fars dili ve edebiyatı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS fars dili ve edebiyatı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS fars dili ve edebiyatı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük fars dili ve edebiyatı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS fars dili ve edebiyatı 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS FARS DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan fars dili ve edebiyatı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki fars dili ve edebiyatı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların fars dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek fars dili ve edebiyatı kontenjanları 2018 yılında 23 olarak belirlenmişti, 2019 DGS fars dili ve edebiyatı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan fars dili ve edebiyatı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde fars dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 221,80908 ile Atatürk Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük fars dili ve edebiyatı bölümü taban puanı ise 268,02474’tür ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile fars dili ve edebiyatı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, fars dili ve edebiyatı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile fars dili ve edebiyatı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya fars dili ve edebiyatı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6032 1 20d441bdb290513606ac302d7f890496

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.