Taban Puanları

DGS İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2019 Taban Puanları

2018 DGS ile tercih edilebilecek iç mimarlık ve çevre tasarımı kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS iç mimarlık ve çevre tasarımı taban puanları 2019 nasıl olacak, DGS ile iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, DGS 2018 sonrası oluşan iç mimarlık ve çevre tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruları yazımız içinde cevaplandırmaya çalıştık.

Türkiye’de bir lisans programını okumanın birkaç farklı metodu bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) ismini taşıyan kurum tarafından yürütülmesi yapılan DGS yani dikey geçiş sınavıdır. Önlisans mezunu bireylerin başvurabildiği bu sınav, mezun olunan önlisans programı ile alakalı bir lisans programını kazanmak amacıyla girilen ve bitirilen önlisans programını lisansa tamamlama fırsatının elde edildiği bir sınavdır.

Sınava giren adayların ilgili önlisans bölümü mezunu olmasının yanı sıra tercih edilecek lisans bölümüne yeterli puanı alması da gerekmektedir ve bu puanlar her yıl değişse de bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerin puanları tercih kılavuzlarında fikir vermesi amacıyla bulunmaktadır. 2019 yılında kaç puan almanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabilmeniz amacıyla 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden hazırlanan ve DGS tercih kılavuzlarına konulacak olan, bölümlerin taban puanları listelerini biz sizler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile geçiş yapılabilecek/yerleştirme sağlanacak 2018 iç mimarlık ve çevre tasarımı kontenjanları sayısı 176 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 DGS iç mimarlık ve çevre tasarımı kontenjanları da sanıyoruz ki bundan farklı olmayacaktır.

DGS ile iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünü tercih edebilmek için ÖSYM tarafından yayımlanan DGS tercih kılavuzunun içinde yer alan ilgili önlisans bölümü mezunu olmak şartını yerine getiren bir önlisans programından mezun olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra DGS puan türlerinden biri olan EA yani eşit ağırlık puan türünden de yeterli puanı almadan iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne yerleşmek mümkün olmayacaktır.

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra oluşan iç mimarlık ve çevre tasarımı puanları incelendiğinde ortaya çıkan en küçük ve en büyük taban puanları inceleyecek olursak, bölüme yerleştirmede kullanılan en küçük ve bilinen puan 171,11359 ile Yaşar Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) aittir. En büyük taban puan ile yerleştirme ise 278,36074 ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne (Burslu)olmuştur. Eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alan adaylar muhtemelen 2019 DGS ile iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne yerleşebilirler.

DGS iç mimarlık ve çevre tasarımı taban puanları 2019 listesini içeren görselimiz aşağıdadır.

Dikey geçiş sınavı, DGS ile tercih yapmak, DGS puanları gibi DGS’yi ilgilendiren tüm konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz FORUM sayfalarımız tecrübeli kadrosu ile hizmetinizdedir.

*DGS’ye dair verdiğimiz bilgiler ve DGS iç mimarlık ve çevre tasarımı taban puanları verileri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar ve sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olması halinde kurumun yapacağı duyuru esas olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

5652 1 c3f969dff128162e29aafe0e0f606785 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu