Taban Puanları

Uluslararası Ticaret 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uluslararası ticaret bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, uluslararası ticaret taban puanları 2019 kaçlara düşmüştür, uluslararası ticaret sıralama sayıları kaç binlerdedir, uluslararası ticaret puanları diyebileceğimiz yerleştirme puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, uluslararası ticaret başarı sıralamaları 2019 açıklandı mı, ne zaman açıklanır gibi soruların cevaplarını derleyerek sizler için yayımladık.

Yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) olarak adlandırılan sınav, lise/ortaöğretim mezunu bireylerin girerek belli bir puan aldıkları ve o puanlar üzerinden tercih yaparak üniversite bölümlerine yerleştiği bir ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) merkezi sınavıdır. Adaylar bu sınava girerek istedikleri bölümleri tercih etme şartı olarak en başta bir ortaöğretim mezunu olmak koşulunu yerine getirmelidirler, diğer özel koşulları bir kenara koyarsak, ayrıca tercih etmeyi düşündükleri bölüme yetecek kadar bir puan almalıdırlar.

Tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanlar her sene değişiklik gösterebiliyorsa da bu puanların veya başka bir değişken olan sıralamaların kaç olabileceğine dair fikir almak için ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzlarına bakmak gerekir. Bu kılavuzlarda yer alan puanlar ise bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler ile ortaya çıkmaktadır.

Adaylara tercih yapması noktasında fikir vermesi için 2018 YKS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulmuş, bölümlerin 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

ULUSLARARASI TİCARET TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere uluslararası ticaret bölümünü tercih etmek için (eğer özel başka şartlar yok ise) bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak ve YKS içinde yer alan puan türlerinden biri olan eşit ağırlık (EA) puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir.

Yeterli puan diyebileceğimiz puanlar için 2018 yerleştirmelerinde ortaya çıkan uluslararası ticaret puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlara bakarsak, uluslararası ticaret bölümüne yerleştirmede kullanılmış bilinen en küçük puanın 197,79173 puan ve bu puan ile yerleştirmenin ise Çankaya Üniversitesi’ne (İngilizce) (%50 İndirimli) olduğunu görüyoruz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 405,4527 ile Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğu görülmektedir. Adaylar eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa 2019 yılında uluslararası ticaret bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

Uluslararası ticaret bölümü kontenjanları 2018 yılında YKS için 2555 olarak belirlenmişti. 2019 YKS uluslararası ticaret kontenjanları da sanıyoruz ki bundan aşağıda olmayacaktır.

Başarı sıralamaları verileri henüz ÖSYM veya YÖK Atlas tarafından yayımlanmadığı için uluslararası ticaret sıralama verilerini yazımıza ekleyemedik. Bu iki kurumdan birisi bu verileri internet sitelerinde veya başka bir mecrada yayımladıkları anda bizler uluslararası ticaret başarı sıralaması verilerini yazımıza ekleyeceğiz. Uluslararası ticaret başarı sıralamaları muhtemelen birkaç ay içinde eklenecektir.

Uluslararası ticaret 2019 taban puanları verilerini içeren görsellerimiz aşağıdadır.

Üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, üniversite sınavları gibi üniversiteyi ilgilendiren her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlar yapabileceğiniz FORUM sayfalarımız deneyimli kadroları ile hizmetinizdedir.

*YKS hakkında verdiğimiz bilgiler, yazımızın içinde yazdıklarımız ve uluslararası ticaret taban puanları verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile orada yayımladığı kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır bu yüzden de belli zaman aralıkları ile ÖSYM resmi sitesini ziyaret edip duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5651 1 c8a56421a73f84ecae565f6174703f22 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu