kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS İşletme Ekonomi 2019 Taban Puanları

DGS işletme-ekonomi taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile işletme-ekonomi bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS işletme-ekonomi kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS işletme ekonomi puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük işletme-ekonomi taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS işletme-ekonomi 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS İŞLETME-EKONOMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan işletme-ekonomi bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki işletme-ekonomi bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların işletme ekonomi bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek işletme-ekonomi kontenjanları 2018 yılında 8 olarak belirlenmişti, 2019 DGS işletme ekonomi kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan işletme-ekonomi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde işletme-ekonomi bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 166,32032 ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne (İngilizce) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük işletme-ekonomi bölümü taban puanı ise 260,20709’dur ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile işletme-ekonomi bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, işletme-ekonomi bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen işletme-ekonomi bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya işletme-ekonomi bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6136 1 27c04ceee3301e7ad79d8b8423d611ef

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.