kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Okul Öncesi Öğretmenliği 2019 Taban Puanları

DGS üzerinden okul öncesi öğretmenliği bölümüne geçiş yapmak için hangi puan türü kullanılır, DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları 2019 yılında kaçlarda olacak gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları 2019 yılında kaçlarda olacak, DGS ile girilen okul öncesi öğretmenliği kontenjanlarının sayısı 2018 yılında nasıldı, 2019 yılında nasıl olur, DGS üzerinden okul öncesi öğretmenliği bölümüne geçiş yapmak için hangi puan türü kullanılır, 2019 DGS okul öncesi öğretmenliği puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) hayata geçirdiği dikey geçiş sınavı (DGS) 2 yıllık önlisans programlarını bitiren bireylerin girerek, gerekli puan türünde yeterli puanı almaları halinde geçiş haklarının bulunduğu lisans bölümlerine girmelerini sağlayacak bir üniversiteye yerleşme sınavıdır. Bahsettiğimiz yeterli puanlar, bu durum sınavın düzenlendiği yıla göre değişkenlik gösterebilse de, açılan kontenjanlara yerleşmiş olan adayların aldığı civarlarda olan puanlardır.

Bizler tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler için ne kadar puana ihtiyacınız olabileceğine dair yol göstermesi amacıyla 2018 yılı yerleştirmeleri üzerinden 2019 yılında kılavuzlara konulacak olan 2019 taban puanları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Okul öncesi öğretmenliği bölümüne DGS üzerinden geçiş yapılabilecek 2018 okul öncesi öğretmenliği kontenjanları 588 olarak açılmıştı. 2019 okul öncesi öğretmenliği kontenjanları da sanıyoruz ki bundan çok farklı olmayacaktır.

DGS ile okul öncesi öğretmenliği bölümüne yerleşmeyi düşünen bir aday okul öncesi öğretmenliği bölümünü tercih edebilme şartları içinde yer alan bir önlisans programı mezunu olmanın yanı sıra DGS puan türleri arasından SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almalıdır.

Yine bahsettiğimiz yeterli puan denklemine dönersek, DGS ile yerleşilmiş olan okul öncesi öğretmenliği bölümünün 2018 yılında en küçük puan ile yerleşmiş olan adayı 242,28631 puan ile yerleşmiştir. Bu puan ile yerleşilen üniversite Girne Amerikan Üniversitesi (KKTC-Girne) (Ücretli) olmuştur. En yüksek taban puan ile yerleşen aday ise 306,84961 puan ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne (Burslu) yerleşmiştir. Adaylar 2019 yılında bu aralıkta bir sözel puan alırlarsa DGS ile herhangi bir üniversitenin okul öncesi öğretmenliği bölümüne geçişleri sağlanır demek yanlış olmayacaktır.

DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları 2019 listesi, yani tüm açılan kontenjanların puanlarını içeren liste aşağıdaki görsellerde bulunmaktadır.

DGS tercihleri, DGS sistemi, 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler, üniversite yerleştirmeleri gibi tüm konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlar yapabileceğiniz forum sayfalarımız tecrübeli yöneticileri ile sizleri bekliyor, forum sayfamıza yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

*Yukarıda verdiğimiz bilgiler ve DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları listesi ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzlardan ve kurumun resmi internet sitesinden derlenerek yayımlanmıştır. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yaptığı duyuru esas olacaktır, biz yazılarımızı güncelleyecek olsak da sizlerin ÖSYM resmi sitesini düzenli olarak takip etmeniz bu değişiklikleri öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır.

5594 1 dc3d2fa93ba87c7db2a2a8ebf22f1606
5594 2 dc3d2fa93ba87c7db2a2a8ebf22f1606 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.