kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Fizyoterapist Maaşları 2023 Ne Kadar?

Fizyoterapist Maaşları 2023 Ne Kadar? Fizyoterapist Nedir? Ne Demek? Kimdir? Fizyoterapist Ne İş Yapar? Fizyoterapist Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 nasıl? Devlette ve özel sektörde fizyoterapist maaşı 2023 ne kadar?

A+
A-

Teknoloji ve iletişim araçlarının gelişmesi, hizmet sektörünün dünyada büyümesiyle ofiste çalışanların sayılı milyonlara hatta milyarlara ulaştı. Günümüzde çoğu çalışan ofis veya ev ortamında masa başında çalışmaktadır. Ayrıca obezite sorunu giderek büyümekte ve spor yapan, hareket eden insanların sayısı azalmaktadır. Bu nedenle milyonlarca kişi boyun, bel, ayak, omuz ağrılarından şikayet etmektedir. Kronik ağrılar ve sancılar yaşayanların sayısı artmaktadır. İşte tam da burada “fizyoterapi” tedavi yöntemi devreye girmektedir. Sağlık sektöründe en hızlı büyüyen alanlardan biri olan fizyoterapi doğumla birlikte veya sonradan oluşan hastalık, rahatsızlık, ağrı, sakatlık gibi durumlara karşı başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bu alanda çalışan personellere de fizyoterapist denir. Sağlık alanında kariyer yapmak isteyen binlerce kişi bu meslekle ilgili araştırma yapmaktadır. Tercihiniyap ailesi olarak meslekle ilgili en çok sorulan sorulara sizler için cevap aradık. Peki fizyoterapist nedir? Ne demek? Kimdir? Fizyoterapist ne iş yapar? Fizyoterapist çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Devlette ve özel sektörde fizyoterapist maaşı 2023 ne kadar?

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Kelimenin kökeni Fransızca’dır. Anlamı ise fizik tedavi uygulayan profesyonel kişidir. Fizyoterapi kelimesi ise fizik ve terapi kelimelerinden oluşur. İki kelime de Fransızca kökenlidir. Sağlık alanında görev yapan profesyoneller tarafından icra edilen meslekte eğitim şartı bulunur. Bu alanda ilgili unvanla çalışacak kişilerin lisans eğitimi alması gerekmektedir. Personeller doğumla birlikte veya sonradan oluşan hastalık, rahatsızlık, engel gibi durumlar nedeniyle oluşan ağrı ve bozukluklarla ilgilenirler. Tanı koyarlar, fizyoterapi uygulayarak rehabilite ederler. Tedavi programını oluşturur ve uygularlar.

<div></div>

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Personeller çalıştıkları kurum veya işletmeye göre eldeki donanımlara ve hizmet kapsamında göre görev yapar. Ellerinde bulunan teknik ekipman ve donanımı kullanarak hastalarla ilgilenirler. Yürüttükleri pek çok görev bulunmasına rağmen yapılan belli başlı işler şu şekildedir;

İş güvenliğinden, meslek etik kurallarından, çevre koruma farkındalığını koruyarak en üst kalitede görev yaparlar.

Hastaların kaslarında, sinir sisteminde, eklemlerinde şikayete neden olan konuyu saptarlar.

Hastanın şikayetine göre konulan tanı sonrasında fizyoterapi tedavi sürecini, rehabilitasyon programını oluşturur ve plana göre uygularlar.

Tedavinin etkili olması adına egzersiz hareketleri, masaj, yeni yaklaşımlar, özel teknikler kullanarak fizyoterapi uygularlar.

Her yaş grubundan hastaya yönelik özel programlar oluştururlar. Ayrıca tedavi sürecini kayda alarak gelişimi izlerler.

<div></div>

Fizyoterapist Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Fizyoterapistlerin çalışma şartları sağlık sektöründeki diğer çalışanlara oranla daha iyidir. Kendilerine ait bir kat, muayene odasında çalışırlar.Yine dinlenmeleri için yaşam alanı adına bir oda bulunur. Teknolojik, teknik aletler ve donanımlar kullanırlar. Hem tedavi sürecinde kullandıkları aletlere hem de bilgisayar, telefon, yazıcı gibi donanımlara erişimleri bulunur. Hasta sayısına bağlı olarak yoğunlukları değişebilir. Personellerin çalışma saatleri çalıştıkları kuruma ve sektöre bağlı olarak değişebilir. Ayrıca vardiya ve nöbet sisteminin olması da çalışma saatlerini belirleyen önemli bir unsurdur. Personellerin mesai saatleri genellikle devlette ve özel sektörde 08.00-17.00 ile 09.00-18.00 saatleri arasındadır. Nöbet sistemi olduğunda personeller 12-24 veya 24-48 şeklinde çalışabilir. Yani 12 saat çalışıp 1 gün izin yaparlar veya 24 saat çalışıp 2 gün dinlenirler.

<div></div>

fizyoterapist calisma sartlari calisma saatleri 2020

Fizyoterapist Maaşları 2023 Ne Kadar?

Meslekle ve personellerle ilgili en çok merak edilen konu kazanılan parayla ilgilidir. Fizyoterapist maaşlarının 2023 yılında ne kadar olduğu sık sık araştırılmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki devlette ve özel sektörde çalışan personeller farklı miktarlarda ücret alabilir. Bunun yanı sıra işe yeni başlayan ve deneyimli çalışan arasında da kazanç farklılıkları bulunabilir. Bu kapsamda devlette fizyoterapist maaşı 2023 14 bin 500 TL civarındadır. Özel sektörde çalışanlar ise 13 bin TL civarında ücret alır. Ancak alanında başarılı, yenilikçi çözümler üreten, devrim niteliğinde tedavi seçenekleri sunan fizyoterapistlerin kazançları 10 bin TL’den başlamaktadır.

<div></div>

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Devlette Fizyoterapist Maaşı 2023

Kamu kurum ve kuruluşlarında, devlet hastanelerinde çalışan personeller aldıkları maaşların yanı sıra döner sermaye ücretinden de faydalanırlar. Yani net maaş ve döner sermaye olmak üzere iki ana başlıkta kazançları bulunur. Personellerin aylığı 2023 yılında 14 bin ile 14 bin 250 TL arasında değişmektedir. Döner sermaye ücreti de 1.300 TL civarındadır. Bu kapsamda devlette fizyoterapist maaşları 2023 14 bin ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

Devlette çalışanların maaşlarını belirleyen pek çok unsur bulunur. Memurların evli olup olmadığı, çocuk sahibi olup olmadığı, AGİ, sigorta ve BES kesintisi, döner sermaye, nöbet ve fazla mesai ücretleri gibi unsurlara bağlı olarak kazanılan aylıklar değişebilir. Bu nedenle net bir ücretten söz etmek mümkün değildir.

<div></div>

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşı 2023

Özelde her meslek ve her kadro için çalışma şartları son derece ağırdır. Çalışanlar son derece düşük ücretlerle işe başlarlar ve yoğun bir çalışma temposuyla görev yaparlar. Kamuya kıyasla ücretlerin, şartların, temponun değiştiğini söylemek mümkündür. Personeller deneyimlerine, başarılarına, çalıştıkları kuruma, iş tempolarına, çalıştıkları saatlere bağlı olarak farklı miktarlarda ücret alabilir. Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulduğunda özel sektörde fizyoterapist maaşı 2023 ortalama 11 bin TL’dir. Yeni başlayan personeller ise asgari ücret seviyesinde kazanç elde eder. Deneyim kazandıkça, başarı artıkça, hizmet yılı artıkça personeller 15 bin TL’ye kadar ücretlerini artırabilir.

<div></div>

Yeni Başlayan Fizyoterapist Maaşı 2023

Devlette yeni başlayan fizyoterapistler yukarıda yer alan unsurlara bağlı olarak ücret almaktadır. Yeni başlayan fizyoterapist maaşı 2023 ortalama 13 bin 500 TL ile 14 bin TL arasında aylık alır. Özel sektörde ise personeller asgari ücret seviyesinde ücret alır. 2023 yılında özelde çalışanların aylık kazanları 10 bin 500 TL seviyesindedir.

Fizyoterapist tıp mezunu mu?

FTR Uzmanı altı yıl süren tıp fakültesi eğitiminin ardından dört-beş yıl boyunca fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimi alan tıp hekimidir.

Yorumlar

  1. fizyoterapist Avatar fizyoterapist dedi ki:

    fizyoterapist olmak zor, maaşları fena değil ama meslek oldukça zor.