Üniversite Rehberi

KYK Burs Ücretleri ve KYK Kredi Ücretleri 2019

Kasım ayı içerisinde KYK burs ve KYK kredi sonuçları açıklandı. Bir çok arkadaşımız maddi anlamda ihtiyacı olduğu halde kendisine burs çıkmadığı bu yüzden kredi almak zorunda kaldığı konusunda şikayetlerini tercihiniyap.net editörlerine iletti. Bizler de hem mağdur olanların durumundan haberdar etmek hem de ilk kez süreçle tanışan arkadaşları aydınlatmak için bir yazı kaleme aldık.

Öğrencilere verilmek üzere lisans ve önlisans KYK bursu 2019 yılında   500 TL, yüksek lisans KYK bursu 2019 yılında 1000 TL, Doktora KYK bursu 2019 yılında  1500 TL olarak belirlendi.

Lisans öğrencileri hazırlık sınıfında burs alabilir ancak yüksek lisans ve doktora hazırlık sınıflarında burs ödemesi yapılmamaktadır. 

KYK Bursu Kime Çıkar? KYK Bursu Kimlere Verilir?

Yukarıda da kısaca değindiğimiz üzere birçok öğrenci tarafından KYK burs neye göre verilir? Kimlere verilir? Gibi sorular gelmeye başlayınca kısaca inceleme ihtiyacı duyduk.  

Öncelikle başvuru sayısı tahmin edilenden çok ama çok daha fazla bu sebeple çalışanların elle incelemesi gibi bir imkan bulunmamakta. Yani bir yazılım algoritmasının insafına ve adaletine kalmış durumdayız maalesef. Ailenize ait gelir, kayıtlı gayrimenkul ve menkul bilgisi, kardeş sayınız ve kişi başı ortalama geliriniz başlıca bakılan unsurlardır. Bu unsurların hepsi birbirine eşit değerde olmayıp kartezyen bir hesaplama sistemi mevcuttur. Kabaca şu kriterlere göre durumunuzu tahmin edebilirsiniz:

  • Ailenizin aylık gelir/ailedeki kişi sayısı
  • Cinsiyetiniz
  • Ev sayısı
  • Araç sayınız
  • Daha önce KYK imkânından yararlanan kardeşiniz
  • Araba sayısı

Yukarıdaki faktörlerin hepsi birbirine eş olmamakla birlikte hepsinin birer etkisi mevcuttur. Örneğin kadınlar erkeklere göre burs almada önceliklidir ancak bu elbette mutlak bir öncelik değildir. Diğer taraftan anneniz ve babanız ücretli çalışansa ve sigortası gerçek ücreti üzerinden yatıyorsa bu da sizin dezavantajınıza bir durumdur. Ülkemizde birçok insanın sigortası gerçek maaşı üzerinden değil asgari ücretten yatar bu da gelir seviyesini daha düşük gösterir. Memur çocuklarının da KYK bursu açısından şanssız olduğunu belirtmemiz uygun olacaktır.

KYK Kredisi Ne Kadar? KYK Kredisi Almak Mantıklı mı?

Eğer imkanlarınız sadece aile desteği ile okumaya yetmiyorsa çalışarak okumak veya KYK kredisi kullanarak okumak dışında fazlaca bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. KYK Kredisi almak mantıklı mı? Geri ödemesi ne kadar olur? Gecikme faizi ne kadar? KYK kredi borcu evlenince siliniyor mu? Gibi onlarca sorunun aklınıza gelmesi kadar doğal bir şey yoktur.

KYK kredisi almak mantıklı çünkü mevcut durumunuzda okul ve bir işte çalışmak çok zordur. Derslerinizi etkileyebilir veya okulunuzu uzatmanıza yol açabilir. Geri ödeme miktarı size imzalatılan senedin üzerinde yazan miktar kadar olacaktır. Okulunuz uzarsa, askere giderseniz, iş bulamazsanız veya bitirdiğiniz sene yüksek lisansa başlarsanız ödeme erteletme şansınız mevcuttur. Yüksek lisans sebebiyle 2, diğer sebeplerle geri ödemeyi 1 sene erteletme hakkınız mevcuttur.

Üniversite bittikten sonra siz kendinizi geçindirecek kadar bir gelir elde etseniz ve geri ödemeyi aileniz yapacak olsa dahi siz okuduğunuz dönem kadar maddi olarak zorlanmayacaklardır. Buna rağmen benim bölümüm zor değil, ikinci öğretimim veya benzeri bir şansım var çalışarak okurum diyenler ilk sene öğrenim kredisi almayıp kendini deneyebilir.

Daha fazlası için üniversite ve kariyer forum sitemizi kullanabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu