kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

ÖSYM Uzman Yardımcılığı Alım İlanı 2019

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM 16 Aralık 2019 tarihinde yayımladığı ilanla Uzman Yardımcıları alacağını duyurdu. 2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı başvuru şartları neler? Hangi alandan kaç aday alınacak? Başvuruları ne zaman yapılacak? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Başvuru Şartları Nelerdir?

-2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı alımına başvuruda bulunmak isteyen adayların Devlet Memurları Kanunu genel memuriyet şartları hükümlerini sağlıyor olmaları,
-2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı sınavının gerçekleştirileceği yılın ilk günü itibariyle 35 yaşlarını doldurmamış olmaları,
-2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı mesleğini devamlı olarak yapmalarına engel herhangi bir sağlık sorunlarının bulunmaması gerekmektedir.

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Başvuruları Ne Zaman?

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı alımı için başvuruda bulunmak isteyen adayların başvurularını 16 Aralık 2019 tarihinden 2 Ocak 2020 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Başvurular ÖSYM’nin sitesinde yer alan sistem üzerinden elektronik olarak yapılacaktır.

osym binasy

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Alımı Bölüm Şartları ve KPSS Puan Koşulları Nelerdir?

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı alımına başvuruda bulunmak isteyen adayların aşağıda yer alan bölümlerin birisinden mezun olmaları ve 2018 ya da 2019 yıllarında yine ÖSYM tarafından gerçekleştirilmiş olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan belirtilen puan türlerinde en az Arapça ve Rusça için 70 puana, geri kalan alanlar içimnse en az 75 puana sahip olmaları gerekmektedir.

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Alım Yapılacak Bölümler ve KPSS Puan Türleri;

Arapça – Arapça Öğretmenliği, Arapça Mütercim Tercümanlık ya da Arap Dili ve Edebiyatı mezunu olmak – KPSS P3 – 2 kişi

Rusça – Rus Dili ve Edebiyatı ya da Rusça Mütercim Tercümanlık mezunu olmak – KPSS P3 – 1 kişi

Türkçe – Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebi. Öğr. mezunu olmak – KPSS P121 ya da KPSS P1 – 1 kişi

Biyoloji – Biyoloji, Biyokimya ya da Biyoloji Öğretmenliği mezunu olmak – KPSS P121 ya da KPSS P1 – 3 kişi

Fizik – Fizik bölümü mezunu olmak – KPSS P121 ya da KPSS P1 – 1 kişi

Coğrafya – Coğrafya Öğretmenliği ya da Coğrafya mezunu olmak – KPSS P121 ya da KPSS P3 – 1 kişi

İstatistik – İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri mezunu olmak – KPSS P12 – 1 kişi

Hukuk – Hukuk Fakültesi mezunu olmak –  KPSS P4 – 1 kişi

Maliye – Maliye bölümü mezunu olmak – KPSS P19 – 1 kişi

olmak üzere toplam 12 aday için sınav gerçekleştirilecek. Sınava her alan için kendi içerisinde tespit edilmek üzere toplam 20 katı kadar aday katılabilecek.

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Sınavı Ne Zaman?

2019 ÖSYM Uzman Yardımcılığı alımı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacak. İlk aşama olan yazılı sınav yüzde yetmişlik kısmı çoktan seçmeli, yüzde otuzluk kısmı ise klasik usulde olmak üzere Ankara’da gerçekleştirilecek. Sınav tarihi ise 26 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir.

Yazılı sınav neticesinde adaylardan 70 puan alanlar başarılı sayılacaktır. Ancak başarılı adaylardan en fazla mesleğe alınacağı ilan edilen aday sayısının 4 katı kadarı arasında yer alanlar ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edeceklerdir.

Yorumlar

  1. Ana Avatar Ana dedi ki:

    Başvurular çok kısa tekrar zaman vermelisiniz