kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Özel Sektörde ve Devlette Büro Personeli Maaşları 2023 Ne Kadar?

Özel Sektörde ve Devlette Büro Personeli Maaşları 2023 Ne Kadar? Büro personeli nedir? Ne demek? Kimdir? Büro pesoneli ne iş yapar? Büro personeli çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl?

A+
A-

Türkiye’de en fazla iş ilanı yayımlanan, en çok personel alımı yapılan kadroların başında büro personeli kadrosu gelmektedir. Hem devlette hem de özel sektörde sık sık bu kadroya yönelik iş ilanları paylaşılmaktadır. Bu nedenle son yılların en popüler mesleğiyle ilgili pek çok konu merak edilmektedir. Peki büro personeli nedir? Ne demek? Ne iş yapar? Büro personeli çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Devlette ve özel sektörde büro personeli maaşı 2023 ne kadar?

İçişleri Bakanlığı Büro Personeli Maaşları Ne Kadar Olmuştur?

Büro Personeli Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Büro kelimesi Fransızca kökenlidir. Çalışma yeri, odası, iş yeri anlamını taşır. Örneğin avukatların çalıştığı yere avukatlık bürosu denir. Personel kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir ve orijinal hali ‘personnel’ şeklinde ifade edilir. Çoğul bir anlamı bulunur. İş yerinde çalışan tüm görevlileri kapsar. Bu iki kelime birlikte kullanıldığında ise kapalı bir ortamda, ofis ortamında çalışan personelleri karşılar. Ofislerde, bürolarda, masa başı çalışan kişilere büro personeli denir. Bu kişilerin sahada veya arazide çalıştığı pek görülmez.

Büro Personeli Ne İş Yapar?

Bu kadroda çalışanlar genellikle çalıştıkları ofiste, büroda hemen hemen tüm işleri yaparlar. Bu nedenle bu çalışanların yaptıkları işleri saymak son derece zordur. Tüm evrak, belge, imza, hesap işleri bu kişilerin sorumluluğundadır. Büro personelleri genellikle İçişleri Bakanlığı bünyesinde valiliklerde, kaymakamlıklarda, belediyelerde, nüfus müdürlüklerinde, tarım müdürlüklerinde, genel müdürlüklerde, bakanlık ve alt kuruluşlarda istihdam edilirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelerde, özel sektörde de binlerce çalışan istihdam edilir. Belli başlı büro personeli görevleri şu şekildedir;

Kamu kurum ve kuruluşlarına gelen vatandaşların evrak ve belge işlerini gerçekleştirirler.

Nüfus müdürlüklerinde çalışanlar kimlik kartı, kayıp işlemleri, belge işlerini yaparlar.

Hastanelerde de belge, evrak, kayıt işlemlerini gerçekleştirirler.

Valiliklerde ve kaymakamlıklarda vatandaşlara yardım ederler ve idari işleri yürütürler.

Büronun genel düzeninden, temizliğinden ve güvenilirliğinden sorumludurlar.

Büro Personeli Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Personellerin çalışma şartları ve iş yükü son derece ağırdır. Genel olarak çalıştıkları ofisteki belge ve evrak işlerinden, dosya yazımı ve gönderimi ile iletişim süreçlerini yönetme işlerinden sorumludur. Genel olarak ofis ortamında çalıştıkları için bilgisayar başında, masa başında, belge işleriyle ilgilenirler. Kayıt yapma, başvuru işlemleri gerçekleştirme, müşteri ve tüketici işleriyle ilgilenirler. Genel olarak dosya/belge ve vatandaşlarla uğraştıkları için iş yükleri ağırdır. Çalışma saatleri ise devlette ve özel sektörde değişiklik gösterebilir. Devlette çalışan personeller vardiya ve nöbet sistemi olmadığı sürece sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında çalışır. Vardiya ve nöbet sistemiyle çalışan kurumlarda ise personellerin akşam ve gece saatlerinde çalıştığı bilinmektedir. Özel sektörde ise çalışma saatleri genellikle sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır. Ancak iş verenin isteği doğrultusunda farklı saat dilimlerinde de çalışabilirler.

Büro Personeli Ne İş Yapar?

buro personeli calisma sartlari calisma saatleri 2020

Büro Personeli Maaşları 2023 Ne Kadar?

Bu meslekle ilgili en çok merak edilen konu çalışanların ne kadar para kazandığı ile ilgilidir. Devlette ve özelde çalışanların ne kadar ücret aldığı sık sorulan soruların başındadır. Büro personeli çalıştığı sektöre, kuruma, firmaya göre farklı miktarlarda maaş alabilir. Verilen aylıkları belirleyen birbirinden farklı unsur bulunmaktadır. Tercihiniyap ailesi olarak tüm bu değişkenleri hesaba katarak sizin için ortalama rakamlar çıkardık. Bu kapsamda devlette büro personeli maaşı 2023 15 bin 500 TL ile 17 bin 500 TL arasında değişmektedir. Özelde ise çalışanlar genelde asgari ücret alır. Zaman geçtikçe rakamlar da artmaktadır. Özelde verilen ücretler 13 bin 500 TL ile 15 bin 500 TL arasında değişmektedir.

Devlette Büro Personeli Maaşı 2023

Devlette çalışan büro personelleri evli olup olmadıklarına, çocuk sahibi olup olmadıklarına, AGİ, sigorta ve BES kesintisine, fazla mesai ücretine, ek ödeme ve tazminatlara bağlı olarak farklı miktarlarda aylık alabilir. Derece ve kıdem ile hizmet yılı da önemli etkenlerdir. Bunların yanı sıra memurlar her yılın Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme kapsamında maaş zammından faydalanır ve enflasyon farkı da ücretlere yansıtılır. Bu kapsamda devlette büro personeli maaşları 2023 14 bin 500 TL ile 19 bin 500 TL arasında değişmektedir.

Özel Sektörde Büro Personeli Maaşı 2023

Özel sektörde istihdam edilen çalışanlara son derece düşük ücretler ödenmektedir. Sigortası yapılmayan, asgari ücretin altında çalıştırılan çok sayıda çalışan bulunmaktadır. Özel sektörde büro personeli maaşı 13 bin 500 TL ile 16 bin 500 TL arasında değişmektedir. Çalışanların deneyimi ve kıdemi, hizmet yılı, medeni durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, fazla mesaisi gibi unsurlara bağlı olarak ücretler değişebilmektedir.

Yeni Başlayan Büro Personeli Maaşı 2023

Toplu sözleşme kapsamında yapılan yeni zam ve ücretlere yansıtılan enflasyon farkı ile birlikte 2023 yılında devlette çalışan ve yeni başlayan büro personeli maaşı 2023 13 bin 500 TL civarındadır. Özel sektörde ise ücretler daha düşüktür. Yeni başlayan çalışanlar asgari ücret civarında yani 12 bin 500 TL dolaylarında ücret almaktadır.

Büro Personeli İş İmkanları ve İş ilanları 2023

Devlette, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde büro personeli kadrosu için çok sayıda iş ilanı yayımlanmaktadır. Ayrıca Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından paylaşılan iş ilanlarının çoğu bu kadro içindir. Bu alanda, bu kadroda çalışmak isteyenler ne devlette ne de özel sektörde iş bulma sorunu yaşamaz. PTT, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve pek çok kamu kurum ve kuruluşunda bu personeller istihdam edilir. Ayrıca özel sektörde de hemen hemen her firmanın bu kadroda çalışanları bulunmaktadır. Türkiye gibi hizmet sektörü güçlü olan ülkelerde bu kadroda eleman ihtiyacı asla tükenmez.

Büro personeli temizlik yapar mı?

Çalıştığı işyerinin bürolarında temizlik, evrak taşıma, içecek hazırlama ve servis yapma gibi çeşitli büro hizmetlerini yapan kişidir..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.