Nedir

Ramazan Nedir? Ramazan Ne Demek? 

Dünyadaki milyonlarca Müslüman için yılın bazı günleri, ayları veya dönemleri kutsaldır. Özellikle “üç aylar” olarak tabir edilen aylar içerisindeki Ramazan ayının önemi oldukça fazladır. Dünyada miladi takvim kullanıldığı için takvimde “Ramazan” diye bir ay yoktur. Ancak Ramazan miladi takvimde değil Hicri takvimde yer alan bir aydır. Ramazan Ayı içerisinde oruç ibadetini, bayram sevincini barındırır ve dillerde şeker tadı bırakır. Peki Ramazan nedir? Ramazan ne demek? Ramazan kelimesinin İngilizce karşılığı nedir? Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan İngilizce çeviri nasıl yapılır?

Ramazan Nedir?

Ramazan İslam dini ve İslam dinine inan milyonlarca Müslümanlar için çok önemli bir aydır. Ramazan ayı denildiğinde pek çok kişi Miladi takvimdeki ayları düşünmektedir. Bu nedenle de Ramazan ayının hangi aya karşılık geldiği merak edilmektedir. Ramazan, Hicri takvimde yer alan yılın 9. ayıdır. Ramazan hicri takvimin yani ay takviminin 9. ayı ve üç aylar diye tabir edilen dönemin sonuncusudur. Aynı zamanda Ramazan ayı oruç ayı olarak da bilinmektedir. Günümüzde ise “Mübarek Ramazan” ve “11 ayın sultanı” şeklinde halk arasında kullanılmaktadır. 

Ramazan Ne Demek?

Kimisi Ramazan kelimesinin “ramda” kökünden türediğini, kimisi de “ramaza” kökünden türediğini söylemektedir. Ramda kelimesi Arapça kökenlidir ve kızgın taş anlamını taşımaktadır. Kelimenin bu kökten geldiğini savunanlar bu ayda sıcakların etkisini hissettirdiğini ifade etmektedir. Oruç ayının çok yüksek sıcaklıklara denk geldiği için bu şekilde isimlendirildiği öne sürülmektedir. Bir başka iddia ise Ramazan ayının insanların günahlarını yaktığı için bu şekilde adlandırıldığı şeklindedir. Ramaza kelimesi de yine Arapça kökenlidir ve çok sıcak olan anlamına gelmektedir. Genel olarak oruç ibadetinin, oruç ayının yaz aylarının en sıcak dönemine denk gelmesi nedeniyle bu şekilde adlandırıldığı düşünülmektedir.

Ramazan kelimesinin bir karşılığı da “yağmur” kelimesidir. Yaz mevsiminin sonunda güzün başlangıcında yaz sıcaklıkları yerini güz yağmurlarına bırakmaktadır. Böylece yer yüzü sıcaklıktan arınmakta ve toz ile çamurdan temizlenmektedir. İşte bu nedenle “ramadiyu” kelimesinden gelen Ramazan kelimesi kullanılır. Burada ince bir düşünce vardır. Yağmur nasıl dünyayı temizlerse Ramazan ayı da insanların kalplerini günahlarından temizler. 

Ramazan Ayı 2019 Ne Zaman?

11 ayın sultanı Mübarek Ramazan ayı 2019 yılında 6 Mayıs 2019 tarihinde başlıyor. 31 Mayıs 2019 tarihinde Kadir Gecesi idrak edilecekken 3 Haziran 2019 tarihinde Arefe günü ise Ramazan ayı sona erecek. Son oruç 3 Haziran tarihinde tutulacak.

Ramazan Bayramı 2019 Ne Zaman?

Ramazan Bayramının 2019 yılında hangi tarihlere denk geldiği merak edilmektedir. Ramazan Bayramının ilk günü 4 Haziran 2019 tarihinde Salı günü idrak edilecektir. Bayramın ikinci günü ise 5 Haziran 2019 tarihine Çarşamba gününe denk gelmektedir. Bayramın son günü ise 6 Haziran 2019 Perşembe gününe denk gelmektedir.

Üç Aylar 2019 Ne Zaman?

Hicri takvime göre üç aylar 8 Mart 2019 tarihinde başladı. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının oluşturduğu üç aylar Müslümanların yoğun ibadetine sahne olacak.

Ramazan İngilizce Çeviri

Ramazan kelimesi Arapça kökenli bir gelimedir. Ramazan kelimesinin İngilizce karşılığı ise “Ramadan”dır. Ramazan kelimesinin Arapça yazılışı ise رمضان şeklindedir. 

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET
 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu