kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Sözel Bölümler Taban Puanları 2018

Sözel bölümler 2018 taban puanları kaçla kapatmıştır,2018 sözel bölümler ve taban puanları listeleri nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sözel bölümler 2018 taban puanları kaçla kapatmıştır,2018 sözel bölümler ve taban puanları listeleri nasıldır, üniversitelerde tercih edilebilecek kaç tane sözel bölüm vardır, sözel bölümler hangi puan türleri ile tercih edilebilir, ts bölümlerini kimler tercih edebilir, söz bölümlerde 2 yıllık ve 4 yıllık ayrımı var mıdır, 2 yıllık ve 4 yıllık sözel bölümleri nelerdir ve bunların 2018 taban puanları nasıldır gibi soruların cevaplarına ve sözel bölümlerin 2018 taban puanlarına ulaşmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Üniversiteye yerleşmek için ÖSYM’nin düzenlediği sınav sistemi 2018 yılında bir değişikliğe uğradı ve YKS isimli bir sınav önceki sistemdeki sınavın yerini aldı. YKS’ye giren adaylar için önemli sorulardan biri aldığı puanın hangi bölümlere yettiği sorusudur. Bu sorunun cevabı için biz sizlere taban puanları listeleri hazırlamaya devam ediyoruz.

SÖZEL BÖLÜMLER TABAN PUANLARI 2018

Sözel bölümler dediğimiz bölümler üniversitelerin sözel ağırlıklı programlarıdır. Temelde bu tarz bölümler için 2 yıllık ve 4 yıllık ayrımı mevcuttur fakat yenilenen sistemde 4 yıllık ts bölümlerini seçmek için sözel puan kullanılıyor olsa da 2 yıllık bölümler için bu ayrım ortadan kalkmıştır ve tüm bölümler TYT puan türü ile seçilmektedir.

Sözel bölümleri seçmek için herhangi bir bölüm şartı aranmasa da bölümlere yatkınlık gereği ortaöğretimde sözel temelli eğitim almış bireylerin tercihi daha yoğundur.

Sözel bölümlere girmek için sözel puan türü kullanılmaktadır. Bu puanı almak için TYT ve türk dili ve edebiyat-tarih1-coğrafya 1 ile tarih 2-coğrafya 2-felsefe grubu-din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini içeren AYT’lere girmek gerekmektedir.

Yukarıda dediğimiz gibi 2 yıllık bölümler için puan türü ayrımı olmasa da biz taban puan listelerimizi sözel temelli bölümler üzerinden 2 ve 4 yıllık bölümler diye ayırmayı uygun gördük. Türkiye genelinde üniversitelerde 29 tane 2 yıllık 82 tane de 4 yıllık olmak üzere toplamda 111 tane sözel bölüm bulunmaktadır.

2 YILLIK SÖZEL BÖLÜMLER VE TABAN PUANLARI

2 yıllık eğim süresi bulunan ve sözel bazlı eğitim veren bölümlerin ve taban puanlarından bir kısmının listeleri aşağıdaki gibidir.

2 Yıllık Adalet Taban Puanları

2 Yıllık Aşçılık Taban Puanları

2 Yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Taban Puanları

2 Yıllık Çocuk Gelişimi Taban Puanları

2 Yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım Taban Puanları

2 Yıllık Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Taban Puanları

2 Yıllık Medya ve İletişim Taban Puanları

2 Yıllık Reklamcılık Taban Puanları

2 Yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Taban Puanları

2 Yıllık Turist Rehberliği Taban Puanları

2 Yıllık Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik (İngilizce) Taban Puanları

2 Yıllık Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik Taban Puanları

2 Yıllık Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Taban Puanları

2 yıllık sözel bölümler taban puanları 2018 listelerinin tamamı için TIKLAYINIZ

4 YILLIK SÖZEL BÖLÜMLER VE TABAN PUANLARI

4 yıl ve daha fazla eğim süresi bulunan ve sözel bazlı eğitim veren bölümlerin ve taban puanlarından bir kısımının listeleri de aşağıdaki gibidir.

4 Yıllık Animasyon ve Oyun Tasarımı Taban Puanları

4 Yıllık Coğrafya Taban Puanları

4 Yıllık Coğrafya Öğretmenliği Taban Puanları 

4 Yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Taban Puanları

4 Yıllık Gazetecilik Taban Puanları

4 Yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım Taban Puanları

4 Yıllık İletişim Tasarımı Taban Puanları

4 Yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları

4 Yıllık Özel Eğitim Öğretmenliği Taban Puanları 

4 Yıllık Radyo, Televizyon ve Sinema Taban Puanları

4 Yıllık Sanat Tarihi Taban Puanları

4 Yıllık Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Taban Puanları

4 Yıllık Türkçe Öğretmenliği Taban Puanları

4 Yıllık Yeni Medya Taban Puanları

4 Yıllık Yeni Medya ve Gazetecilik Taban Puanları

4 Yıllık Yeni Medya ve İletişim Taban Puanları

4 yıllık sözel bölümler taban puanları 2018 listelerinin tamamı için TIKLAYINIZ

Üniversite bölümlerinden tercihlerine, mezunların yapacağı işlerden ÖSYM sınavlarına kadar eğitim, öğretim ve meslek hayatıyla ilgili konularda destek alabileceğiniz forum sayfamız hizmetinizdedir. Foruma ulaşmak için TIKLAYINIZ.

*Bilgiler ve veriler ÖSYM ile YÖK’ün kılavuz veya sitelerinden derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde bu kurumların yapacakları açıklama esas olacaktır.

*Sistemin değişmesi nedeniyle taban puanlarında ve sıralamalarda büyük değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.