kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Türkiye'de hakkı teslim edilmeyen mesleklerden olan Kimyagerlik mesleği nedir? Kimyager nedir? Kimyager ne iş yapar? Kimyager maaşları ne kadar? Özel sektörde ve kamuda kimyagerler ne kadar maaş alır? Kimyagerlik mesleği ile ilgili her şeyi sizin için derledik.

A+
A-

Türkiye’de önemi pek bilinmeyen bir dal olsa da Kimya bilimin temelinde yer alır. Kimya bir bilim dalı olarak doğada yer alan her maddeyi inceler. Kimya doğadaki her şeyin hareketini ve sonuçlarını inceleyip analiz eder. Kimya aslında bir mekaniktir. Hatta kinematiktir. Bilimsel kavramlarla bu sizi boğmak istemeyiz ama mesleğin ne ile ilgili olduğunu bilmeden mesleği anlamak hata olur.

Peki kimyager nedir? Kimyager ne iş yapar? 2023 Kamuda kimyager maaşları ne kadar? 2023 Özel sektör kimyager maaşları ne kadar?Kimyager çalışma şartları 2023.. Kimyager mesleği ile ilgili her bilgiyi sizler için derledik.

Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Kimyager Nedir?

Kimyager kimya alanında eğitim almış ve eğitim alanda çalışan kişilere denmektedir. Kimyager olarak çalışan personeller madde-atom-molekül ilişkisini inceler. Kimyagerler kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektör bünyesinde çalışabilir. Ürünlerin kalite kontrolünü yapabilir,üretimsel sorunlarını inceler ve çözer, üretimin daha ucuz gerçekleşmesi için çözümler üretir, AR-GE çalışmaları yürütür. Kimyagerlerin çalışma skalası oldukça geniştir. Kimya alanında 4 yıl lisans eğitimi alan kişilere kimyager denir. Pekala yüksek lisans ve doktora yaparak kimyagerler kendilerini geliştirebilmektedir.

Kimyager Ne İş Yapar?

Kimyager gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında her sektörde kendisine iş bulabilir. Yaptığı işin, yapılan işe vereceği katkının sınırı yoktur. Kimyager olarak çalışan personelin yeterlilik seviyesine göre her alanda fark yaratabilir. Gıda sektörü, kozmetik sektörü, savunma sanayii,ilaç sektörü, ağır sanayi, petrol ve yan ürünleri gibi hali hazırda var olan tüm üretim ve tüketim alanlarında kimyagerler çalışabilir. Kimyagerler bu sektörlerde AR-GE, kalite kontrol, denetim gibi süreçlere katkı sağlar.Üretilen ürünün maliyeti düşürülebilir, kalitesi artırılabilir, sorunlar ortadan kaldırılır. Kimyagerler her üreticinin olmazsa olmaz personelleri arasında olmalıdır.

Kimyagerlik ve Kimya Mühendisliği Hakkında Kanun ile yani 6269 sayılı kanun ile kimyagerler çok geniş bir yetki alanının sahibi olmuştur.Bu kanun kimyagerlerin yaptıkları işi, çalışma alanlarını belirleyen kritik bir kanundur.

Kimyager Çalışma Şartları 2023

Doğada bulunan madde ve elementlerle ilgili olarak çalışmalar yürüten Kimyagerlerin çalışma şartları her zaman merak edilmektedir.Kimyagerler sağlık ve teknik hizmet konusunda çalışmaktadır. Kimyagerlerin aldıkları maaşlar ve çalışma şartları çalıştıkları iş yerine bağlı olarak değişim gösterebilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kimyagerlerin çalışma şartları ve maaşları daha düzenlidir. Özel sektör de ise çalıştıkları şirkete, çalıştıkları iş koluna göre maaşları ve çalışma şartları değişebilmektedir. Kimyagerler hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde iş bulabilen nadir meslek grupları arasındadır.

Kimya sektörü ile ilgili farkındalığın Türkiye’de henüz oluştuğunu söylemek oldukça zordur. Kimyager olarak çalışan personeller genellikle özel sektörü tercih etmektedir.. Bunun sebebi genellikle kimyagerlerin ülkemizde daha çok sağlık sektöründe iş imkanı bulmasıdır. Bu nedenle daha geniş iş imkanı isteyen kimyagerler özel sektöre yönelmektedir.Mesleğiniz ne olursa olsun özel sektörde çalışma şartları oldukça ağırdır.

Kimyagerler genelde laboratuvarlarında çalışırlar.Çalışma saatleri yaptıkları işe bağlı olarak değişse de en az 9-10 saattir.Kullandıkları aletler, inceledikleri maddeler ve yaptıkları iş nedeniyle oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

2023 Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Kimyagerler kamu kurum ve kuruluşlarında (devlette) ve özel sektörde iş bulabilir. Farklı çalışma saatleri ve farklı çalışma şartları içinde çalışan kimyagerlerin maaşları da merak edilmektedir. Kamuda çalışan kimyager maaşları ne kadar? Özel sektör kimyager maaşları ne kadar? www.tercihiniyap.net ailesi olarak kimyager maaşlarını inceledik.

2023 Özel Sektör Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Hangi meslek grubundan olursanız olun özel sektör bünyesinde çalışıyorsanız belirli bir maaştan söz etmek mümkün değildir.Çalıştığınız şirkete, yöneticinize, ilgilendiğiniz alana bağlı olarak maaşlar değişiklik gösterir. Özel sektörde kimyagerler pek çok iş olanağına sahiptir.Öyle ki en prestijli ve en büyük şirketlerden üçük çaplı kuruluşlara kadar kimyagerler için iş fırsatıdır. Kimyagerler özel sektörde ortalama 4 bin Türk Lirası maaş alırlar. Ortalama rakamının düşük olmasının sebebi yeni işe başlayan personellere verilen düşük maaşlardır

2023 Yeni Mezun Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde yeni mezunlara oldukça düşük maaşlar verilmektedir. Özellikle de kimyager maaşları hayal kırıklığına uğratacak cinstendir. Özel sektörde yeni mezun olarak işe giren kimyager 10 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Hatta bu ücret çoğu zaman asgari ücret bile olabilmektedir.

Kamuda Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında kimyager olarak çalışan personeller Teknik hizmetler sınıfında ve sağlık hizmetleri sınıfında görev yapmaktadır.Hizmet sınıflarına göre devlette çalışan kimyager maaşları değişmektedir.Kamuda çalışan memurların Ocak ve Temmuz aylarında aldıkları zamlarla maaşları artış göstermektedir. Ayrıca kamuda çalışan kimyagerlerin maaşlarını belirleyen bazı faktörler vardır. Hizmet sınıfı, hizmet süresi, hizmet yılı ve sahip olduğu derece ve kademeye göre kimyager maaşları değişiklik gösterebilmektedir.Ayrıca evli olup olmadıklarına göre, çocuk sahibi olup olmadıklarına göre ve asgari geçim indirimine de bağlı olarak maaşlar değişiklik gösterebilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışan kimyagerlerin maaşlarının farklılık gösterebileceğini anlattık. Şunu da söylemek gerekir ki kimyager maaşlarına yüzde 27 oranında gelir vergisi de eklenmektedir. Bu nedenle kimyager maaşları bir miktar azalmaktadır. 2022 yılında yapılan Temmuz zammıyla birlikte Kimyager maaşları ortalama 14500 Türk Lirası civarındadır.

Gümrük Personel Maaşları 2023

Kimyager kendi işini kurabilir mi?

Kimyagerler, kimya yüksek mühendisleri her türlü mesleki, gıdai tahlil ve müstahzarat laboratuvarları ve kimya ile ilgili sair tesisleri kurabilir ve mesul müdürlüklerini deruhde edebilirler

Yorumlar

  1. Erasmuscu Avatar Erasmuscu dedi ki:

    En yüksek kimyager maaşı hangi kurumda?