kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Gerontoloji 2019 Taban Puanları

DGS gerontoloji taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile gerontoloji bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS gerontoloji kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS gerontoloji puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük gerontoloji taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS gerontoloji 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS GERONTOLOJİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan gerontoloji bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki gerontoloji bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların gerontoloji bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek gerontoloji kontenjanları 2018 yılında 13 olarak belirlenmişti, 2019 DGS gerontoloji kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan gerontoloji puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde gerontoloji bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 260,76207 ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (Burslu) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük gerontoloji bölümü taban puanı ise 277,98595’tir ve bu puan ile yerleştirme de Akdeniz Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile gerontoloji bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, gerontoloji bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen gerontoloji bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya gerontoloji bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6050 1 4494459dd01a8ee204a52eee9fe2db49

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.