Taban Puanları

DGS Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS halkla ilişkiler ve reklamcılık 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek halkla ilişkiler ve reklamcılık kontenjanları 2018 yılında 5171 olarak belirlenmişti, 2019 DGS halkla ilişkiler ve reklamcılık kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan halkla ilişkiler ve reklamcılık puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 165,30414 ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (KKTC-Gazimağusa) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü taban puanı ise 278,01055’tir ve bu puan ile yerleştirme de Atılım Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6073 1 75c4fdb8f8b536bed3d3a4ba5eeb30d2 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu